Jazda na nartach jest wspaniałym sportem, który angażuje mięśnie całego ciała. Tak się składa, że corocznie pochłania on coraz więcej nowych pasjonatów. Początkujący w tym sporcie mają odwieczny problem. Próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kupować nowe narty, czy zdać się na jedną z licznych wypożyczalni usytuowanych w pobliżu działających stoków. Kiedy wybierać pierwszą, a kiedy drugą opcję?

Kiedy wypożyczenia nart jest opłacalne?

Początkujący narciarze często zmagają się z tym pytaniem. Jako argument za kupnem podają fakt, że nowy sprzęt będzie bardzo dobrej jakości, co znacznie uprzyjemni naukę. Oczywiście jest to również pewna oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba go tracić w wypożyczalniach w sąsiedztwie stoków, tylko skupić się na samym uprawianiu tego sportu.

Tak na ten temat mówi pracownik sklepu Narty Kraków, gdzie można kupić i wypożyczyć narty: – Zakup nowego sprzętu daje pewność, że jeździć się będzie na technicznie sprawnym sprzęcie. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest uzasadnione. Wypożyczenia nart, które w wypożyczalniach są w pełni sprawne, daje możliwość dopasowania modelu do własnych upodobań, zdolności i preferencji.

Innym argumentem za wypożyczaniem nart może być sytuacja, gdy korzystamy z nich tylko kilka dni w roku. Wtedy inwestowanie w drogi sprzęt, który większość czasu będzie się kurzył w garażu lub za szafą jest nierozsądne.

Często bywa też tak, że najpierw występuje ogromna chęć nauki i wydaje się, że będzie to pasja na całe życie. Tymczasem rychło okazuje się, że to jednak nie to. W takim przypadku lepiej byłoby, aby sprzęt narciarski był wypożyczony.

W temacie słuszności wypożyczania trzeba również wspomnieć o różnicach między warunkami na poszczególnych stokach. Przykładem mogą być trasy zjazdowe w Alpach, gdzie panują odmienne warunki niż w Polsce, a co za tym idzie wymagania sprzętowe są inne. Naturalnie, narty w tamtejszych wypożyczalniach ściśle odpowiadają lokalnym potrzebom.

Zaawansowanie argumentem przemawiającym za zakupem nart

Zupełnie nowe narty to rozwiązanie dla osób spędzających na stoku więcej niż 14 dni w roku. Nie bez znaczenia jest również stopień zaawansowania. Dodatkowo, jeżeli dla kogoś narciarstwo jest stałą i ugruntowaną pasją, gdzie istnieją już ulubione miejscowości i stoki, to zakup nowego sprzętu jest całkowicie uzasadnione i opłacalne.

Zanim jednak odwiedzi się specjalistyczny sklep, warto zadać sobie kilka ważnych pytań dotyczących warunków przechowywania narty poza sezonem, odpowiedniej konserwacji, a przede wszystkim sposobu przewozu. Czasem zachodzi konieczność specjalnego przystosowania bagażnika na dachu auta. Nieprawidłowo transportowane narty mogą się szybko zniszczyć.