Porcelanowa zastawa stołowa znana jest ze swojej elegancji, a także kruchości. Ze względu na te cechy wiele osób decyduje się używać porcelanowych naczyń tylko na specjalne okazje.

Na początek, sprawdź jakie rzeczy będą ci potrzebne do prawidłowego przechowywania i czyszczenia naczyń z porcelany:

– 1 lub 2 plastikowe pojemniki do mycia naczyń

– Letnia woda

– Łagodny płyn do mycia naczyń

– Szczotka z miękkim włosiem lub ściereczka do naczyń

– Ściereczka z microfibry

– Serwetki, ręczniki papierowe lub podkładki piankowe

Inne formy zastawy stołowej, takie jak kamionka, są dość trwałe ze względu na ich zdolność wytrzymywania ekstremalnie wysokich i niskich temperatur kuchenki mikrofalowej, piekarnika, lodówki i zamrażarki; wiele naczyń porcelanowych nie toleruje takich warunków. W rzeczywistości większość porcelanowych zastaw stołowych musi być używana i pielęgnowana w delikatny i określony sposób, aby je zachować.

Wskazówki dotyczące ręcznego mycia porcelany

Jeżeli nie jesteś pewny/pewna swojej zmywarki a Twoja porcelana posiada bogate zdobienia to czasem lepiej wybrać tradycyjne mycie naczyń przy pomocy zmywaka w zlewie. Dzięki temu dokładnie kontrolujesz temperaturę wody i nie musisz obawiać się co detergent + gorąca woda w zmywarce zrobią z Twoją zastawą z porcelany. Oto kolka wskazówek jak prawidłowo myć porcelanę ręcznie:

 1. Umieść w zlewie plastikowy pojemnik do mycia naczyń, aby podeprzeć porcelanową zastawę podczas mycia.
 2. Napełnij pojemnik do około połowy letnią wodą. W pojemniku umieszczaj jednorazowo tylko jeden lub dwa elementy, aby uniknąć przeładowania.
 3. Do mycia porcelanowych naczyń używaj łagodnego płynu do mycia naczyń i nieściernego narzędzia do czyszczenia, takiego jak miękka szczotka lub ściereczka do naczyń.
 4. Spłucz naczynia letnią bieżącą wodą lub umieść inny pojemnik w zlewie w celu wypłukania.
 5. Dokładnie osusz naczynia miękkim ręcznikiem do naczyń.

Wskazówki dotyczące zmywania naczyń z porcelany w zmywarce

Zmywarka to rozwiązanie dla osób, mających sporą ilość elementów do czyszczenia. W przypadku porcelany, ważne jest aby dokładnie sprawdzić, czy dany element nadaje się do czyszczenia w zmywarce. Jeżeli nie, to lepiej nie ryzykować. Gorąca woda, sól do konserwacji zmywarki i detergent mogą skutecznie uszkodzić szkliwo starszych zestawów z porcelany lub całkowicie zmyć zdobienia. Oto kilka porad na temat tego jak prawidłowo czyścić naczynia wykonane z porcelany w zmywarce:

 1. Rozważając umieszczenie porcelanowych zastaw stołowych w zmywarce, zapoznaj się z instrukcjami producenta dotyczącymi pielęgnacji. Starszą lub lekko popękaną porcelanę należy myć ręcznie.
 2. Ostrożnie ładuj zmywarkę, upewniając się, że żadna porcelana nie dotyka innej części. Jeśli naczynia będą ocierać się lub wibrować podczas cyklu zmywarki, może dojść do odpryskiwania lub pękania.
 3. Użyj delikatnego ustawienia zmywania. Unikaj ustawiania wysokiej temperatury do suszenia porcelany. Wybierz niższe ustawienie lub takie bez ogrzewania.
 4. Używaj łagodnego środka do mycia naczyń, który nie będzie ścierał porcelany.
 5. Poczekaj, aż porcelana całkowicie ostygnie, zanim spróbujesz wyjąć jakiekolwiek elementy ze zmywarki.

Wskazówki dotyczące ogólnego dbania o zastawę z porcelany

Konserwacja naczyń z porcelany to nie tylko ich mycie ale także składowanie i użytkowanie. Nieprawidłowe posługiwanie się porcelaną i jej niewłaściwe przechowywanie potrafią poważnie skrócić jej żywotność. Z drugiej strony, porcelana o którą dbamy będzie służyła przez pokolenia i pozostanie ozdobą stołu oraz elementem dekoracyjnym wnętrza wewnątrz gabloty. Oto kilka porad jak prawidłowo dbać o porcelanę:

 1. Nie pozostawiaj kwaśnych potraw na naczyniach. Umyj je tak szybko, jak to możliwe, stosując jedną z powyższych metod.
 2. Podczas przechowywania umieść coś między porcelanowymi talerzami. Serwetki, ręczniki papierowe lub podkładki piankowe, które były częścią oryginalnego opakowania, mogą służyć do ochrony naczyń przed zarysowaniami lub zadrapaniami.
 3. Nigdy nie dopuszczaj do kontaktu porcelany z bezpośrednim płomieniem, ponieważ może to spowodować pękanie.

OSTRZEŻENIE

Unikaj używania cytrynowych lub kwaśnych detergentów do czyszczenia porcelanowych zastaw stołowych. Tego typu środki czyszczące mogą być szkodliwe.

Nie pozostawiaj porcelanowych zastaw stołowych zanurzonych w wodzie na dłuższy czas.