Większość rodziców decyduje się zakupić nowe łóżko już po drugich urodzinach swojej pociechy. Dobór odpowiedniego modelu, który spełni oczekiwania zarówno dziecka, jak i rodziców, stanowi ogromne wyzwanie. Czym się kierować, kupując pierwsze łóżko dziecięce?

Mebel na wiele lat

W sklepach meblowych dostępne są różnego rodzaju łóżka dla dzieci. Niektóre z nich to modele uniwersalne, które posłużą przez wiele lat, inne wyglądem przypominają bolidy, zamki czy statki. Choć dzieci zdecydowanie chętniej wybrałyby drugie z wymienionych, to praktyczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup łóżka uniwersalnego. Maluchy często bowiem zmieniają swoje zainteresowania i preferencje, dlatego piracki statek, który był numerem jeden w zeszłym roku, niekoniecznie sprawdzi się w obecnym. Tymczasem łóżko uniwersalne można zaaranżować w dowolny sposób, wystarczy tylko użyć wyobraźni. Warto natomiast zaproponować dziecku pościel z ciekawym wzorem, na przykład bohaterami z bajek. Dodatkowe elementy dekoracyjne możemy natomiast przyczepiać do łóżka, zmieniając jego wygląd.

Jakie powinno być pierwsze łóżko dziecięce?

W przypadku pociech w okolicach 2-3. roku życia doskonałym wyborem będzie łóżko dziecięce niskie, jednak bez szczebelków. Tego rodzaju mebel posłuży przez kolejnych kilka lat, natomiast jeśli boimy się, że dziecko będzie spadać z niego spadać, warto zaopatrzyć się dodatkowo w barierki. Można je odpiąć w każdym momencie, gdy stwierdzimy, że nie są już potrzebne. Pamiętajmy, że bardzo istotnym elementem jest również dobrze dobrany materac, który zapewni maluchom spokojne nocy i wygodny sen. Należy tutaj uwzględnić przede wszystkim jego twardość. Niektóre modele dedykowane są dzieciom z różnego rodzaju zaburzeniami związanymi na przykład z pracą mięśni czy wadami postawy. W przypadku podobnych problemów przed zakupem materaca warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Łóżko z półkami do przechowywania

W wielu pokojach dziecięcych brakuje miejsca do przechowywania rzeczy- pościeli, zabawek czy innego typu akcesoriów. Wybierając łóżko, warto więc zdecydować się na model z dodatkowymi półkami, w które możemy włożyć, co tylko chcemy. Niektórzy przechowują w nich pościel, inni pozwalają dzieciom trzymać w nich rzeczy osobistego użytku, na przykład lalki czy samochodziki. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku mocno ograniczonego metrażu, gdy nie jesteśmy w stanie wstawić do pokoju kolejnej szafki czy regału.