Znaczna część kobiet farbuje włosy – w domu lub u fryzjera. Choć koloryzacja w salonie fryzjerskim zwiększa szansę na uzyskanie idealnego odcienia włosów, który nie blaknie przez długi czas, to jednak również w domowych warunkach można przeprowadzić taki zabieg. Musisz jednak pamiętać o tym, że tylko niektóre farby są godne polecenia osobom nie posiadającym fachowej wiedzy fryzjerskiej. Co jeszcze trzeba wiedzieć, aby efekty farbowania włosów były co najmniej zadowalające?

Radykalna zmiana koloru czy subtelne tonowanie?

Farbowanie włosów to sposób na bardzo szybką metamorfozę. Radykalna zmiana koloru włosów może bardzo odmienić nasz wygląd. Warto przemyśleć takie posunięcie, bo powrót do wyjściowego odcienia włosów nie będzie łatwy. Jeśli chcesz mocno rozjaśnić lub przyciemnić włosy w domowych warunkach, musisz postępować bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć pasm.

Dla osób, które nie są pewne tego, czy chcą wyraźnej zmiany wizerunku, idealne są farby półtrwałe. Dzięki takim produktom można delikatnie zmienić odcień włosów na nieco jaśniejszy lub ciemniejszy, są one polecane także do subtelnego ochłodzenia lub ocieplenia koloru. Farby zapewniające delikatne tonowanie to coś w sam raz dla osób bez doświadczenia w koloryzacji włosów. Nawet jeśli farba tego typu nie zostanie rozprowadzona całkiem poprawnie, to drobne błędy będą raczej niezauważalne. W przypadku radykalnej zmiany barwy włosów w warunkach domowych trzeba już bardzo uważać na to, by mieszanka koloryzująca włosy była nałożona równomiernie i dokładnie.

Postaw na jakość

Zawsze warto wybierać kosmetyki wysokiej klasy, jednak w przypadku farb do włosów jest to szczególnie ważne. Należy mieć na uwadze to, że farbowanie włosów to zabieg, który trwale zmienia kolor lub odcień włosów, ponadto wpływa on na kondycję pasm. Jeśli wybierzesz farbę z wyższej półki, to istnieje duża szansa na to, że koloryzacja włosów zakończy się sukcesem. Farby z oferty cenionej, renomowanej marki to produkty o składzie opracowanym przez sztab specjalistów, pozwalające uzyskać wymarzony odcień blondu lub na przykład ciepły, zmysłowy brąz bądź płomienną, intensywną rudość, ale to nie wszystko. Takie produkty obfitują w składniki pielęgnujące włosy, dzięki czemu po farbowaniu pasma są miękkie i lśniące. Farby renomowanych marek wyróżniają się także tym, że wywołują podrażnienia skóry rzadziej niż produkty mniej znanych producentów, jednak to nie znaczy, że przed ich użyciem można zrezygnować z próby uczuleniowej!

Dlaczego zalecenia producenta są tak istotne?

Niektóre osoby eksperymentują z farbami do włosów i używają ich inaczej niż zaleca producent. Niestety jest to bardzo ryzykowne, zwłaszcza w domowych warunkach, gdy nad przebiegiem koloryzacji nie czuwa specjalista. Stosując się do tego, co zostało napisane w instrukcji, można być niemal pewnym sukcesu. Jedną z ważniejszych porad, które znajdziesz na lub w pudełkach z dobrymi farbami, to te dotyczące wyjściowego koloru włosów odpowiednich do użycia danej farby. Przeglądając farby cenionej marki, od razu możesz znaleźć wyraźne wskazówki co do tego, która z nich jest zalecana do Twoich włosów. 

Koloryzacja włosów w domu to opcja, którą warto rozważyć z wielu powodów. Z pewnością jest to ekonomiczne rozwiązanie, ale nie tylko to przemawia za tym, żeby kupić farbę w drogerii i nałożyć ją na włosy bez pomocy fryzjera. Pamiętaj jednak o powyższych wskazówkach, aby efekt koloryzacji należał do udanych!