Pomoc drogowa jest niezbędna podczas nieprzewidzianych usterek, wypadków czy kolizji drogowych, jakie mogą się przytrafić każdemu kierowcy podczas trasy. Oferta pomocy drogowej jest niezwykle szeroka i obejmuje zazwyczaj holowanie, dowóz paliwa, wymianę koła czy wyciąganie pojazdu spoza jezdni. Na jakie usługi możemy liczyć ze strony pomocy drogowej w przypadku aut ciężarowych?

Transport niskopodwoziowy

Transport niskopodwoziowy specjalizuje się w przewożeniu ładunków ponadgabarytowych takich jak: koparki, auta ciężarowe, dźwigi. Nie każdy przewoźnik oferuje taką usługę, ze względu na konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu. Transport ponadgabarytowy wymaga doświadczonych fachowców oraz rozbudowanej logistyki. Do takiego przewozu potrzebny jest specjalny ciągnik z wyszkolonym kierowcą oraz szczególna naczepa niskopodwoziowa. Usługi transportu niskopodwoziowego oferuje Pomoc Drogowa Tir Wrocław JAREX, mieszcząca się przy ul. Zakładowej 11X/10 we Wrocławiu (Tel: 782 552 651). Taki rodzaj transportu może okazać się koniecznością, gdy ciężarówka ulegnie awarii podczas trasy lub w przypadku transportu wysokogabarytowych maszyn rolniczych i budowlanych. Firma świadcząca takie usługi musi posiadać specjalny sprzęt, aby zapewnić bezpieczeństwo. Niezbędne są pasy ściągające, odciągi łańcuchowe, napinacze z hakami, drążki rozporowe oraz listwy kotwiczne. Ważne jest także załatwienie pozwoleń na przejazd oraz wytyczenie odpowiedniej trasy.

Mobilny serwis opon dla tirów

Bardzo częstą usterką podczas trasy jest przebicie opony. W takiej sytuacji konieczna jest jej szybka wymiana. W przypadku ciężarówek nie jest to prosta sprawa. Pomocna w takiej sytuacji może okazać się usługa mobilnego serwisu opon, dostępna na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/mobilny-serwis/, która obejmuje wulkanizację dla samochodów ciężarowych czy wymianę koła. Pomoc drogowa coraz chętniej oferuje mobilny serwis opon, ponieważ okazuje się niezastąpiona w kryzysowych sytuacjach. Usługa ta charakteryzuje się tym, że serwis może dojechać do uszkodzonego pojazdu w bardzo szybkim tempie bez względu na lokalizację. Mobilny serwis opon opiera się na szybkim naprawieniu usterki na miejscu zdarzenia. W tym celu wysyłany jest profesjonalny samochód wyposażony w specjalistyczny sprzęt umożliwiający sprawną wymianę opon. Wraz z samochodem na miejsce docierają fachowcy, którzy wykonają kompleksowo całą naprawę. W przypadku tirów, gdzie wymiana jest dość skomplikowanym i trudnym procesem, taka pomoc ze strony serwisu jest nieoceniona.

Laweta Wrocław

Holowanie tirów

Do holowania samochodów ciężarowych potrzebny jest specjalny holownik. Nie każda firma oferująca pomoc drogowa posiada taki sprzęt. Do przymocowania ciężarówki w celu holowania potrzebny jest sprzęt dostosowany do danego modelu, ponieważ producenci stosują różne rozwiązania. Podczas holowania tira trzeba przestrzegać odpowiedniej prędkości, oświetlenia i oznakowania. Usługi pomocy drogowej dla aut ciężarowych, w tym holowanie tirów oferowane są m.in. przez wspomnianą wcześniej firmę Jarex. Jej pracę zobaczyć można na filmie https://www.youtube.com/watch?v=AU4-JAbEi6o&ab_channel=PiotrFr%C4%85ckowiak, gdzie ratownictwo drogowe zajmuje się wyciąganiem tira spoza jezdni. Do holowania tirów używa się sztywnych połączeń. Prędkość holowania w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza nim 60 km/h. Pojazdy holownicze posiadają wyznaczone maksymalne obciążenie, o czym należy pamiętać. O rodzaju holowania pojazdu ciężarowego decydują takie czynniki, jak układ mechaniczny, hydrauliczny i pneumatyczny. Czasem holowanie pojazdu nie jest możliwe. W takim wypadku należy wezwać specjalną lawetę przystosowaną do transportu tirów. Dzieje się tak, gdy w uszkodzonym pojeździe niesprawny jest układ hamulcowy lub kierowniczy. Ciężarówki holuje się oczywiście bez naczepy. Naczepa w przypadku profesjonalnych firm jest transportowana osobno, a w niektórych przypadkach dostarczana wraz z ładunkiem do klienta.

Dodaj komentarz