Nowe zwierzątko domowe to zawsze wyzwanie dla domowników, z którym muszą się zmierzyć. Gdy stajemy się opiekunami ptaka lub ptaków nieco egzotycznych, jak ary czy kakadu, musimy wiedzieć, jak zapewnić im najlepsze warunki oraz którą karmę dla ptaków wybrać. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta te, jak każde inne wymagają naszej troski i opieki. Dlatego decydując się na papugi, czy kanarki należy wiedzieć czego będą one wymagać. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź jakie karmy dla ptaków dostępne są na rynku.

Zanim zaprosimy kolorowych przyjaciół do naszego mieszkania

Często z ptakami, które hoduje się w domu, kojarzymy piękne umaszczenie, czy przyjemny dla ucha śpiew, jednak należy pamiętać, że wymagają one tak samo dużo opieki jak inne zwierzęta. Przed zakupem ptaka, na którego się zdecydowaliśmy, trzeba pamiętać, że potrzebują one sporo przestrzeni, a ciasna klatka nie będzie wystarczająca, Należy również zorientować się w temacie pożywienia, gdzie możemy kupić najlepsze karmy dla ptaków oraz co powinien jeść nasz podopieczny, czy gotowe mieszanki uzupełniać o na przykład świeże owoce i warzywa. Warto jest też poszukać weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu ptaków. Niezbędna będzie wiedza o ewentualnych chorobach, które mogą się pojawić, o tym jak powinny wyglądać pióra, które świadczą o dobrej kondycji ptaka, jak dbać o pazury i dziób. Wszystko to przyda się na początek naszej przygody ze skrzydlatym przyjacielem.

Jaką karmę należy wybrać?

Półki sklepów zoologicznych niemalże uginają się od wyboru karmy dla ptaków (np. https://lugers.pl/pol_m_Ptaki_Karmy-dla-ptakow-410.html) ale co w składzie powinna mieć ta najlepsza? Wybierając pożywienie dla naszego pupila warto jest sprawdzać składy, po to by mieć pewność, że znajduje się tam tylko to, czego potrzebuje zwierze. Prawidłowe odżywianie przyczyni się do długiego i zdrowego życia. To czego najbardziej potrzebują ptaki, to wszelkiego rodzaju ziarna, nasiona, owoce i zielenina. Skrzydlate zwierzęta, które są zwierzętami domowymi, są prawdziwymi smakoszami, a w ich żywieniu powinny pojawić się różnorodne produkty. Dobrze karmiony ptak będzie miał piękne, błyszczące i dobrze ubarwione pióra. Pierwszych oznak tego, że karma dla ptaków, którą stosujemy mu nie służy, należy wypatrywać w kondycji jego piór. Wybierając pożywienie, warto zwrócić uwagę, na to czy pochodzi ono z upraw ekologicznych, ponieważ zanieczyszczone jedzenie może mu zaszkodzić. Jeśli dieta naszego ptaka będzie odpowiednio zbilansowana, bogata w owoce, białko i źródła dobrych tłuszczów, nasz pupil będzie cieszył się zdrowiem i witalnością.