Kalkulator kcal to popularne od dawna akcesorium, które pomaga nam kontrolować ilość przyjmowanego pokarmu. Kojarzy się głównie z dietą mającą na celu doprowadzenie do schudnięcia, ale nic bardziej mylnego. Efektywność każdej diety możemy wzmóc właśnie korzystaniem z kalkulatora kcal i dopasowaniem ich liczby do naszych potrzeb. A nasze zapotrzebowanie kaloryczne zależy nie tylko od wyznaczonego celu, ale również od kilku innych czynników, o których wspominamy w niniejszym artykule.

Liczenie kalorii zawsze ma znaczenie

Niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, przytyć, czy utrzymać wagę na stałym poziomie, powinniśmy znać wartości BMR (PMM) i TMR (CPM). Pierwsza stanowi o podstawowej, a druga o całkowitej przemianie materii.

Wskaźnik BMR pozwala nam określić dokładną liczbę kalorii, którą zużywamy na podstawowe funkcje życiowe. Jeśli planujemy schudnąć, nie możemy spożywać mniejszej ilości kalorii, niż wskaźnik BMR, gdyż doprowadzi to do osłabienia, a później wycieńczenia organizmu.

Należy również unikać spożywania zbyt wysokiej liczby kalorii, co może wydarzyć się w wyniku źle obliczonego wskaźnika TMR. Regularne przyjmowanie nadmiernej liczby kalorii może prowadzić do nadwagi i otyłości.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne możemy obliczyć za pomocą wzorów BMR. Dokładny kalkulator kcal bierze pod uwagę wiele aspektów – płeć, wiek, wzrost, wagę, poziom aktywności, cel etc. Wszystko to ma wpływ na działania, jakie powinniśmy podjąć, by osiągnąć sukces.

Warto również dbać nie tylko o liczbę kalorii, ale również rodzaj i jakość jedzenia. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta jest kluczem do sukcesu i pomaga nam osiągnąć cel, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia.

Jak zdrowo i skutecznie schudnąć? Jak zbudować masę?

Jeżeli naszym celem jest schudnięcie, bilans kaloryczny musi być ujemny – powinniśmy więc przyjmować mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje na codzienne funkcje życiowe. Deficyt musi być jednak odpowiednio wyważony; zbyt niska liczba kalorii sprawi, że będziemy czuli się osłabieni i utrudni nam codzienne życie. Za wysoki wskaźnik kalorii poskutkuje z kolei brakiem zadowalających efektów.

Przy odchudzaniu istotne są ćwiczenia siłowe. Wzmacniają one nasze mięśnie, dzięki czemu z czasem będziemy mogli wzmóc intensywność wykonywanych treningów. Mocne, silne mięśnie to również znacznie mniejsze ryzyko doznania kontuzji i urazów.

Sytuacja z kaloriami przedstawia się analogicznie w przypadku budowania masy – wówczas ich bilans musi być dodatni. Oznacza to, że mamy za zadanie dostarczyć organizmowi więcej kalorii, niż spalamy ich każdego dnia. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywa kalkulator kcal. Nadwyżka kalorii przy budowaniu masy nie powinna być nadmierna, gdyż zbytnie otłuszczenie znacznie utrudni nam chociażby codzienne treningi. Gdy nadwyżka będzie jednak zbyt niska, efekty mogą być powolne, co szybko nas zniechęci. W nabraniu masy pomogą nam treningi siłowe z obciążeniem.