Wbrew pozorom, do gry na gitarze nie wystarczy jedynie sam instrument. Oczywiście, na początkowym etapie nauki wiele dodatków i akcesoriów nie jest niezbędnych, jednak im bardziej jest się zaawansowanym, tym większą uwagę zwraca się na niuanse i pojedyncze detale wpływające nie tylko na jakość gry, ale też na wygodę gitarzysty. W przypadku grania na gitarze elektrycznej wiele osób za taki zestaw podstawowy (poza samą gitarą) uważa także: wzmacniacz, metronom, tuner, futerał, kabel i oczywiście pasek do gitary. I to właśnie tmu ostatniemu akcesorium pozostanie poświęcony ten tekst. 

Paski do gitary elektrycznej – na co zwrócić uwagę

Pozornie jest to mały element, który w porównaniu do innych akcesoriów może być dużo tańszy. Warto jednak nadmienić, że nylonowe paski do gitary elektrycznej mogą się po prostu nie sprawdzić. Są świetle dla początkujących gitarzystów grających na gitarach klasycznych, czy akustycznych, ale mogą być uciążliwe na dłuższą metę dla osób grających na gitarach basowych lub właśnie elektrycznych ze względu na większą wagę instrumentu samego w sobie. W związku z tym po dłuższej chwili może być odczuwany dyskomfort związany z paskiem wbijającym się w ramię. Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest szerokość paska. W zasadzie można powiedzieć, że im szerszy, tym lepszy. Lepiej się układa rozkładając ciężar instrumentu na większą powierzchnię ciała. Dzięki temu odciążone zostaje lewe ramię, a sam gitarzysta jest w stanie grać w komfortowych warunkach o wiele dłużej.  

Dostępne materiały, z których może być wykonany pasek do gitary

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane – najtańsze paski gitarowe zrobione są między innymi z nylonu. Zdecydowana większość gitarzystów korzysta jednak z pasków wykonanych ze skóry lub materiałowych. Są one wykonane z większą starannością, są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu oraz o wiele trwalsze. Głównym ich atutem jest właśnie komfort. Nawet ulubiona czynność może być męcząca, jeśli powoduje dyskomfort.

Paski do gitary elektrycznej – personalizacja

Aktualnie właściwie nie ma ograniczeń co do wyglądu paka do gitary. Na rynku dostępnych jest niezliczona ilość możliwości, a każdego dni pojawiają się kolejne. Poza tym, że istnieje możliwość wyboru jednego z gotowych wzorów paska do gitary elektrycznej, to dodatkowo coraz częściej można zakupić pasek personalizowany. Jest to świetna opcja na prezent dla zapalonego gitarzysty. Dzięki temu ma on jedyne w swoim rodzaj akcesorium, które pasuje do jego preferencji i stylu.