Tlen jest niezbędny do życia, dlatego jego brak powoduje szereg objawów wskazujących na nieprawidłową pracę mózgu oraz pozostałych narządów. Długotrwałe niedotlenienie mózgu skutkuje poważnym upośledzeniem funkcji mózgu i zdolności poznawczych, a w skrajnych przypadkach zgonem z powodu śmierci pnia mózgu. Niedotlenienie tkanek w innych częściach ciała z kolei przyczynia się do pogorszenia ich pracy i słabszego odżywienia organizmu. W przypadku chorób powodujących niewydolność oddechową należy korzystać z koncentratorów tlenu. Jak działa koncentrator tlenu i kto powinien z niego korzystać?

1. Przenośny koncentrator tlenu – co to za urządzenie?

2. Dla kogo są koncentratory tlenu?

Przenośny koncentrator tlenu to urządzenie, które skutecznie poprawia stan pacjentów z niewydolnością oddechową przewlekłą lub ostrą. Niewydolność oddechowa oznacza, że u pacjenta dochodzi do zaburzonej wentylacji płuc. Płuca nie nadążają usuwać dwutlenku węgla, który w wyniku przemian biochemicznych obniża pH krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy oddechowej. Jest to stan zagrożenia życia, dlatego koncentratory tlenowe są niezbędne w przypadku zaburzeń tego typu. Dowiedz się więcej na ich temat.

Przenośny koncentrator tlenu – co to za urządzenie?

Koncentratory tlenu dostępne w sklepie internetowym to urządzenia, które skutecznie zastępują butle z tlenem. Koncentratory tlenu stacjonarne mogą służyć pacjentom leżącym, natomiast dla pacjentów aktywnych, chodzących przeznaczone są urządzenia przenośne. Dzięki nim pacjent może w większym stopniu uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym. Koncentratory tlenu do domu oczyszczają powietrze z azotu i podają tlen w stężeniu dopasowanym do potrzeb konkretnego pacjenta. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, mobilny i stacjonarny koncentrator tlenu wydaje z siebie sygnały alarmowe, które ograniczają ryzyko wystąpienia zagrożenia.

przenośny koncentrator tlenu

Koncentratory tlenu przenośne pracują cicho, dlatego pacjent może korzystać z nich w czasie snu. Może zabierać je ze sobą do sypialni, by dotlenić organizm w razie bezdechu. Najczęściej poziom głośności sprzętu nie przekracza 40 dB, co można porównać do głośności pracy lodówki lub szumu liści. Niska waga koncentratorów tlenu domowych sprawia, że terapia tlenowa nie wymaga przerywania w trakcie przemieszczania się z jednego pomieszczenia do innego. 

Dla kogo są koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenowe to urządzenia kierowane do wszystkich pacjentów, którzy mają niewydolność oddechową. Po przenośne koncentratory tlenu wyposażone w wąsy tlenowe w warunkach domowych mogą zatem sięgać pacjenci, którzy cierpią na zwłóknienie płuc, astmę, POChP, bądź niewydolność serca. Z pomocą koncentratora tlenu łagodzą objawy choroby i poprawiają swój stan zdrowia.