Niestety czasem przychodzi moment, w którym musimy złożyć kondolencje i warto wiedzieć jak się za to zabrać. W końcu jest wiele sposobów a nie wszystkie dobre i zgodne z obecnymi normami. Czy składanie kondolencji sms albo na facebooku ma sens? Jak składać kondolencje i kiedy to robić? Takie pytania kołatają się w głowie wielu osób, które stają przed tym wyzwaniem. W tym artykule sprawdzimy czym są kondolencje i jak je składać.

Zasadniczo kondolencje powinny byś składane w bezpośredniej rozmowie, chociaż nie zawsze mamy możliwość przeprowadzenia takiej rozmowy a i nie zawsze osoba, która odczuła stratę ma ochotę na kontakt z innymi osobami, zwłaszcza w pierwszych godzinach po stracie bliskiej osoby. Najłatwiejszą sytuacją jest ta, w której dobrze znamy osobę, która przeżywa żałobę i wiemy czego może oczekiwać, jeżeli jednak mówimy o dalszej rodzinie bądź znajomym można zastanowić się nad rozmową telefoniczną lub wysłaniem listu. Ta ostatnia forma może wydawać się trochę przestarzała, ale jest bardzo odpowiednia, w końcu poświęcamy swój czas na coś więcej niż znalezienie smutnego zdjęcia w internecie i przesłania go w mediach społecznościowych.

Absolutnie nie zaleca się składania kondolencji SMS nie wspominając o widomości mailowej, nawet jeżeli mielibyśmy napisać w niej kondolencje w na tysiące znaków. W przypadku krótkich wiadomości wysłanych przez telefon warto zwrócić uwagę, że jesteś w dowolnej chwili do dyspozycji danej osoby, ale nie składaj w ten sposób kondolencji.

Czego nie robić?

Składając kondolencje można popełnić wiele wpadek, których należy unikać. Dlatego zawsze dobrym rozwiązaniem jest zastanowić się chwilę przed rozmową czy napisaniem listu. Niezależnie czy jesteś również jedną z osób, która cierpi nie staraj się pocieszyć żałobników na siłę. Często prowadzi to tylko do większego smutku i jeszcze bardziej dołuje te osoby. Nie skupiaj również uwagi na swoim smutku, to nie Ty jesteś w tych dniach najważniejszą osobą.

Złym sposobem jest dawanie dobrych rad, osoby w żałobie nie stają się nagle bezradne i często wiedzą co począć a jak będą potrzebowały porady to się o nią zwrócą. Zamiast słów postaraj się wspomóc czynami, pomóc załatwić sprawy związane z pogrzebem, testamentem czy innymi rzeczami. Możliwe, że w pierwszym momencie nie usłyszysz słów podziękowania, ale zapewne, gdy już cały zgiełk opadnie, osoby którym pomogłaś/pomogłeś będą Ci wdzięczne.

Daj odczuć żałobnikom żałobę, każdy z nas traci bliskie osoby i potrzebuje czasu na poukładania sobie życia na nowo. Jednym zajmuje to kilka dni innym tygodnie czy miesiące, nie próbuj na siłę uszczęśliwiać. W kwestii składania kondolencji warto jeszcze wspomnieć o tym, że powinny być one zwięzłe i na temat. Nie sil się na poematy, nikomu nie chce czytać się długich wyrazów współczucia w takiej sytuacji.

Kiedy składać?

Kondolencje zazwyczaj składa się po uroczystości pogrzebowej, chociaż w polskiej kulturze przyjmuje się również składania kondolencji przed pogrzebem. Tyczy się to głównie najbliższych osób, z którymi jest się w stałym kontakcie. Jeżeli osobą, której zmarła bliska osoba jest ktoś z Twojej pracy kondolencje złóż osobiście pierwszego dnia, pamiętaj, żeby były zwięzłe.

Kondolencje są naturalną formą wyrazu współczucia, warto je składać, ale tylko we właściwy sposób. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział trochę na najczęstsze pytania odnośnie tego tematu i wiesz już jak postąpić.

Dodaj komentarz