Pekin to olbrzymie miasto, w którym nie sposób się nudzić, a jego dokładne poznanie i zwiedzenie może zająć nawet kilka tygodni. A ponieważ przeciętny turysta zazwyczaj nie dysponuje taką ilością czasu, to w większości przypadków zwiedzanie jest ograniczone do kilku wybranych, często najbardziej znanych miejsc. W stolicy Chin takich punktów jest naprawdę sporo, więc nikt nie powinien mieć problemu, aby wybrać te najbardziej znane, ciekawe czy zaskakujące. Co warte podkreślenia – Pekin to miasto kontrastów, w którym pradawna historia łączy się z nowoczesnością. To sprawia, iż miasto można uznać za jedno z najbardziej ciekawych miejsc na świecie. 

Co zobaczyć w Pekinie?

Pekin to miasto, w którym trudno wskazać jednoznacznie najciekawsze i warte obejrzenia miejsca. Jest ich naprawdę sporo. Jednak tworząc ranking najpopularniejszych miejsc w Pekinie trzeba wspomnieć o co najmniej kilku:

 • Plac Niebiańskiego Spokoju (najbardziej znany plac w Azji, gdzie Mao obwieścił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej, a kilkadziesiąt lat później protesty Chińczyków zostały brutalnie stłumione przez władzę; na placu mieści się pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao)
 • Zakazane Miasto (jeden z najlepiej zachowanych kompleksów z chińską architekturą z czasów cesarstwa)
 • Dashilan Street (ulica z lokalnymi wyrobami, chińską medycyną, jedwabiem i bogatym życiem nocnym)
 • Świątynia Nieba (kompleks świątyń położony w zielonym parku)
 • Pałac Letni (kompleks pałacowy znajdujący się nad jeziorem, który obfituje w wiele miejsc do zwiedzania)

Wymienione wyżej atrakcje to oczywiście nie wszystko, co można i warto zobaczyć w Pekinie. Zwiedzając chińską stolicę warto zatrzymać się też przy tradycyjnych chińskich zabudowaniach (czyli hutongach) czy Świątyni Lamy. Na uwagę zasługuje też wieżowiec Leeza Soho w Pekinie, który jest przejawem tych najbardziej nowoczesnych Chin.

Wieżowiec Leeza Soho projektu Zaha Hadid

Wieżowiec Leeza Soho w Pekinie to dzieło stworzone przez Zaha Hadid i Patrika Schumachera, które zostało oddane do użytku w listopadzie 2019 roku. Ta niezwykła budowla znajduje się w biznesowej dzielnicy chińskiej stolicy – Fengtai. To co ją wyróżnia na tle innych światowych budowli to wielkość (207 metry wysokości, 45 pięter, 4 kondygnacje podziemne oraz ponad 172 tysiące metry kwadratowe powierzchni) oraz niezwykły wygląd. Wieżowiec jest podzielony na dwie połowy (po jednej części z obu stron metra), co strukturalnie przypomina wieże połączone i owinięte oszkloną skorupą. Budynek jest niemal w całości oszklony, co zapewnia dużo światła dziennego i przepiękny widok na miasto. Dodatkowo jest to projekt wykorzystujący wiele energooszczędnych rozwiązań. I to co najważniejsze – w jego wnętrzu znajduje się olbrzymie atrium, które biegnie przez całą wysokość obiektu. Budynek wywołuje zdziwienie i zachwyt – i chociażby dlatego warto go zobaczyć. 

Architektoniczne dzieła Zaha Hadid

Wieżowiec Leeza Soho w Pekinie to nie jedyne architektoniczne dzieło tej wybitnej artystki. Spod jej ręki wyszło kilkaset niezwykłych projektów, z których niemal każdy wyróżnia się niezwykłym wizjonerstwem. I chociaż przez wiele lat była uznawana za “papierowego architekta” (co wiązało się z kontrowersyjnymi projektami oraz trudnością i wysokimi kosztami realizacji), to w końcu doceniono jej ogromną oryginalność. 

Dzisiaj jej budynki dumnie prezentują się w kilkudziesięciu państwach świata, a każdy z nich wzbudza niemałe emocje. Te najbardziej znane budowle artystki to między innymi 

 • Haydar Aliyev Center (centrum kultury w Baku), 
 • City of Dreams Hotel Tower (hotel na Macau), 
 • Riverside Museum w Glasgow, Galaxy SOHO (kompleks wieżowców w Pekinie), 
 • Aquatics Centre (pływalnia olimpijska w Londynie), 
 • Phaneo (centrum nauki w Wolfsburgu), 
 • Dominion Office (biurowiec w Moskwie) i wiele innych. 

Każdy z tych budynków to śmiałe i oryginalne koncepcje, które są połączeniem talentu, wizjonerstwa i niezwykłej kreatywności.Pekin to miasto wielu płaszczyzn. Z jednej strony tradycja i historia, z drugiej – nowoczesność na najwyższym poziomie. Zwiedzanie tego miasta przynosi wiele radości i pozostawia niezapomniane wspomnienia. I dlatego warto je odwiedzić.