Wokół tematu noszenia czapek przez dzieci narosło przez lata wiele mitów. Nadal istnieją rodzice, którzy zakładają niemowlętom czapki nawet w domu, chociaż jest to niczym nieuzasadnione zachowanie. Wiele wątpliwości wzbudza także temat zakładania dzieciom okrycia głowy latem czy późną wiosną. Jaka jest więc prawda na temat czapek w życiu dziecka?

Kiedy dziecko powinno nosić czapkę?

Bez zwątpienia, dzieci w każdym wieku (również dorośli) powinni nosić czapkę zimą, czyli przy chłodnej aurze, mrozie i temperaturach oscylujących w okolicach zera. Taka czapka powinna być grubsza, zakrywająca czoło i uszy, najlepiej wiązana pod brodą, aby nie przesuwała się na głowie. Nie może być jednak syntetyczna, ponieważ nie pozwoli skórze oddychać. Czapka ze sztucznych włókien może doprowadzić do przepocenia główki dziecka, a to w połączeniu z silnym wiatrem zagwarantuje przeziębienie. Późną jesienią i wczesną wiosną maluchy mogą nosić cieńsze czapki z bawełny lub włókien bambusowych. Taka czapka ma chronić przede wszystkim przed wietrzną pogodą, towarzyszącą tym porom roku. Temperatura, w której można całkowicie zdjąć dziecku okrycie głowy to około 15 stopni Celsjusza. Warunkiem jest jednak brak silnego wiatru. 

Czy dziecko powinno nosić czapkę latem? 

Latem, kiedy temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza, czapka na głowie malucha spełnia nieco inną rolę. Ma ona przede wszystkim chronić dziecko przed promieniami słońca, dlatego zamiast czapki opinającej głowę, rodzice wybierają kapelusze lub kaszkiety, zapewniające lepszy przepływ powietrza. Dzięki temu główka maleństwa jest chroniona przed słońcem, a jednocześnie nie poci się i nie przegrzewa. Problem pojawia się jednak, kiedy mamy do czynienia z wietrzną pogodą. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się bambusowa chustka z daszkiem dla niemowlaka, która zakryje jego uszy przed podmuchami, a jednocześnie stworzy cień na buzi i oczach. Zaletą takiego okrycia głowy jest także użyty do jego uszycia materiał. Włókna bambusowe mają doskonałe właściwości, które docenia się zwłaszcza w porze letniej. Wiskoza bambusowa jest przewiewna, oddychająca i higroskopijna. Szybko odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i zapewnia maluchowi pełen komfort. 

Do tematu zakładania dziecku czapek warto podejść z głową. Zimą jest ona obowiązkowa, ale kiedy robi się naprawdę ciepło nie warto męczyć malucha zbyt ciepłym okryciem głowy. Latem w roli ochrony przed słońcem i wiatrem najlepiej sprawdzą się cienkie chusteczki z bambusu, które nie pozwolą główce dziecka przegrzać się ani przepocić.