No to mamy za chwilę jedno z ważniejszych wydarzeń sportowych w tym roku. Już za kilka dni zaczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. A jeżeli o tym mowa, to zapewne wszyscy fani tej dyscypliny sportu będą myśleć o strefie kibica. Należy ją rozumieć dwojako. Z jednej strony, jako konkretne miejsce, gdzie spotykają się przed każdym meczem kibice i wspólnie oglądają zawody piłkarskie. Z drugiej strony bez odpowiedniej oprawy, trudno sobie wyobrazić, aby to miejsce miało odpowiedni charakter. Zatem tylko te dwa połączone elementy mogą stanowić o tym, że to wyjątkowe miejsce, przybierze charakter święta sportowego.

Strefa kibica zatem to nie tylko miejsce, w którym wspólnie z przyjaciółmi oglądamy wydarzenia sportowe. Oczywiście ma to ogromne znaczenie. Nawet wtedy, jeżeli odbywa się to w małym, przytulnym mieszkaniu. Musi być gdzieś miejsce, w którym wspólnie przeżywa się tego rodzaju święta. Ale bez chorągiewek, kapeluszy, specjalnych cylindrów, nawet autoflag trudno sobie wyobrazić dobry mecz. Bo, co by nie mówić, jeżeli nasza reprezentacja będzie wygrywała lub nasze ulubione drużyny, to tego rodzaju dodatkowe atrybuty będą tym bardziej cieszyć i budzić szacunek.

Strefa kibica elementem sportowych emocji

Oczywiście, że w tym czasie prawdziwi kibice zaopatrują się we wszelkie asortymenty, które będą ciekawym dodatkiem do przeżywania sportowych emocji. Tegoroczne Mistrzostwa Europy odbywają się w różnych miejscach, nie ma jednego kraju, na którego boiskach toczyć się będą zawody sportowe. Stąd najpewniej większość z nas będzie te mecze oglądać na miejscu. Tym bardziej, że sytuacja pandemiczna cały czas nie dawała odpowiedzi, czy będzie możliwe przeżywanie emocji bezpośrednio na stadionie. Zatem można się spodziewać, że strefa kibica będzie organizowana lokalnie w wielu polskich miastach.

Każdy odpowiada za siebie

Jak się dobrze do niej przygotować? Jak pojawić się w strefie kibica, by samemu dołożyć cegiełkę do odpowiedniej atmosfery? Nie ukrywajmy – każdy kibic bierze na siebie tego rodzaju odpowiedzialność. Im lepiej będziemy na to święto sportu przygotowani, tym lepiej. Na pewno sama obecność w strefie kibica sprawi wszystkim ogromną radość. Ale pamiętajmy, że to właśnie te dodatkowe przybory, jak czapki, szaliki, chorągiewki, czy flagi będą decydować o atmosferze. Ale również o tym, jak zostaniemy przyjęci przez większość uczestników tego wydarzenia. Nie bądźmy tutaj minimalistami. Mistrzostwa Europy mają miejsce raz na cztery lata. Dobrze będzie jeżeli stosownie do rangi imprezy i my sami damy sygnał, że nie jest to pierwsze lepsze wydarzenie.