Materace termoelastyczne to materace z warstwą pianki poliuretanowej, która pod wpływem nacisku i temperatury dopasowują się w perfekcyjny sposób do kształtu ciała, podpierają każdą jego część z odpowiednim naciskiem co jest szczególnie ważne w odcinku kręgosłupa. Dlatego są zalecany osobom, które mają wadliwą postawę, schorzenia lub bóle kręgosłupa, jak również osobom starszym, u których kręgosłup wymaga silniejszego podparcia co powinno zapobiec bólom pleców. Materace z pianki termoelastycznej reaguje na ciepło ciała dzięki czemu dopasowują się do kształtu użytkownika, utrzymują też stałą temperaturę poprawiając komfort termiczny. Między innymi z tych powodów komfort odpoczynku jest zauważalnie większy niż w tradycyjnych materacach.

Ważną zaletą materacy z pianką termoelastyczną jest znacznie większa odporność na trwałe odkształcanie co sprawia, że materace nie zapadają się z czasem i powinny służyć znacznie dłużej. Materace takie posiadają też bardzo dobrą wentylację, a dobrej jakości materace wytwarzane przez na przykład Materace Bielsko-Biała lub materace Jelenia Góra mają dodatkowo zdejmowane pokrowce, co umożliwia pranie i ułatwia utrzymanie higieny.

Jak każdy produkt materace termoelastyczne maja też wady są to wspomniana wcześniej zdolność utrzymywania temperatury, szczególnie użytkownicy lubiący niższe temperatury lub mający problemy z potliwością mogą zdecydować się na inne rozwiązanie konstrukcji materaca. Wadą tychże materacy jest to że zazwyczaj nie należą też do najtańszych, wykonane są z najwyższej jakości materiałów co ma niebagatelny wpływ na cenę. 

Materace termoelastyczne produkowane przez wiele firm na przykład Materace Bielsko-Biała lub materace Zielona Góra są dopasowane do potrzeb użytkowników na kilka sposobów. Pierwszym determinującym przeznaczenie jest rozmiar materaca. Najwęższe mające 80 cm przeznaczone są dla dzieci lub osób o drobnej budowie ciała. Te o rozmiarach pomiędzy 90 a 120 cm to standardowe materace 1 osobowe przeznaczone dla osób o normalnej lub większej posturze. Materace największe o wymiarach powyżej 120 do 200 cm to materace dla par i jako takie z założenia podlegające nieco większym obciążeniom często mają również zmienioną konstrukcję. Konstrukcja materaca to kolejny sposób na maksymalne dopasowanie i zwiększenie komfortu użytkowania oraz trwałości. Jest to szczególnie istotne dla osób lub par o wyższej wadze. Sam materac termoelastyczny może być za mało wytrzymały. Lepszym rozwiązaniem dla tej kategorii użytkowników będzie materac z pianki termoelastycznej ze sprężynami, które wzmocnią jego wytrzymałość. Taki materac hybrydowy ma dłuższą żywotność przy wysokiej wadze użytkowników, niż materace z samej pianki termoelastycznej. Materac piankowy wykonany wyłącznie z pianki termoelastycznej lub z połączenia kilku rodzajów pianek. Może jeszcze lepiej podpierać kręgosłup, mieć lepszą wentylację, a przez to działać antyalergicznie lub posiadać większą żywotność. Materac ma też często stref twardości, które umożliwiają idealne i różne podparcie każdego odcinka ciała. Materac hybrydowy jest połączeniem materaca z pianki termoelastycznej z materacem sprężynowym. Sprężyny są w nim umieszczone na spodzie, a pianka na górze. Takie połączenie zwiększa wytrzymałość materaca. Materace hybrydowe często uzupełniane są o dodatkowe warstwy nadające konstrukcji materaca dodatkowe cechy i właściwości zwiększające ich sztywność lub zdolność dopasowanie maty np. kokosowe, sprężyny zwykle umieszczane są w niezależnych kieszeniach co wygłusza ich pracę i niemal zawsze w tej materacy użytkownik dostaje zdejmowalne pokrowce pozwalające utrzymać najwyższy stopień higieny.

Jaką dobrać odpowiednią twardość materacy. Jeśli użytkownik ma standardową wagę odpowiednią do wzrostu, może dobrać dowolną twardość materaca, odpowiadającą jego preferencjom. Jednak przy wyższej wadze, należy się decydować na twarde materace, oznaczane jako H3 lub H4. Odpowiednio podtrzymają użytkowników o niestandardowej wadze co pozwoli uniknąć bólu pleców czy miejscowych ucisków ciała. Twardsze materace termoelastyczne zalecane są też parom. Dla osób o niskiej wadze ciała lepszą są materace miękkie. Dzieciom zalecane są średnio twarde materace termoelastyczne. Zbyt miękki materac nie będzie podpierał odpowiednio kręgosłupa, a twarde materace z pianki termoelastycznej mogą wywoływać niechciane uciski i drętwienie kończyn.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem z materacami https://centrummateracy.com/