Mieszkanie czy dom? To pytanie, które często zadają sobie osoby planujące zakup nieruchomości w stolicy. Wybór nie jest łatwy, szczególnie że w ofertach deweloperów znajdują się domy i mieszkania w podobnych cenach. Co jest bardziej opłacalne?

Warszawa posiada najbardziej rozwinięty rynek nieruchomości w Polsce. Ogromny popyt na mieszkania i domy sprzyja powstawaniu nowych inwestycji oraz rozszerzaniu się miasta na nowe tereny. Deweloperzy w Warszawie dbają o to, aby w ich ofertach znajdowały się lokale o zróżnicowanych metrażach. Coraz częściej pojawiają się także domy wolnostojące lub w zabudowie szeregowej. Dotyczy to zwłaszcza osiedli usytuowanych w pewnym oddaleniu od centrum.

Dom czy mieszkanie?

Ważnym argumentem w rozważaniach między domem a mieszkaniem jest lokalizacja. Osoby, którym zależy na mieszkaniu w centrum lub jego bezpośrednim sąsiedztwie z pewnością postawią na mieszkanie. Jest to rozwiązanie droższe, ponieważ ceny mieszkań w Warszawie zaczynają się od 10 tys. zł, a w najatrakcyjniejszych lokalizacjach potrafią być znacznie wyższe. Często wpływa to na decyzję o zakupie niewielkiego metrażu, który, choć najmniej opłacalny jest w zasięgu finansowym większości osób zainteresowanych zakupem mieszkania w Warszawie.

Osiedla domów znajdują się zazwyczaj w nieco dalej położnych dzielnicach lub podwarszawskich miejscowościach. Ma to swoje konsekwencje w postaci konieczności dojazdu. Inwestor może jednak liczyć na znacznie niższe ceny oraz większy metraż. Do wyboru jest zwykle kilka wariantów budynków i układów pomieszczeń. Dużą popularnością cieszą się bliźniaki oraz domy szeregowe z przyległymi ogródkami. Wśród zalet mieszkania w domu można wymienić większą prywatność, mniejsze zanieczyszczenie powietrza oraz przede wszystkim przestrzeń, o którą ciężko w centrum miasta.

Co bardziej opłaca się kupić?

Wybór między domem a mieszkaniem jest więc przede wszystkim kwestią preferencji. Co jednak bardziej się opłaca? Odpowiedź nie jest w pełni jednoznaczna. Dom jest tańszy, kiedy weźmiemy pod uwagę ceną za metr kwadratowy. W przypadku mieszkania w Warszawie jest to średnio 10 tys. zł, podczas gdy ceny za metr kwadratowy domu na osiedlu deweloperskim zaczynają się od 3500 zł. Różnica jest więc znaczna.

Większy metraż oznacza jednak większą powierzchnię, którą trzeba wykończyć. Szacuje się, że wykończenie domu, czyli koszty związane z zakupem materiałów, wyposażenia oraz pracę ekipy remontowej to aż 40% ogólnych kosztów inwestycji. Pozostaje jeszcze kwestia inwestycyjnego potencjału nieruchomości. Mieszkania w Warszawie zyskują na wartości z każdym rokiem. To samo dotyczy domów, jednak wzrost cen nie jest aż tak dynamiczny. Mieszkanie łatwiej jest także sprzedać lub wynająć.

Podsumowując, zakup domu w Warszawie na pewno jest tańszy i niesie ze sobą szereg profitów związanych z większym komfortem i przestrzenią do życia. Jest to na pewno dobry wybór dla osób szukających docelowego lokum. Zakup mieszkania jest droższy, ale ma większy potencjał inwestycyjny, w ogólnym rozrachunku opłaca się więc bardziej.