Tradycja ponad wszystko

Podłogi drewniane to bardzo tradycyjne wykończenie pomieszczeń, które od lat króluje w domach wielu rodzin. Ten fakt jednak nie dziwi bowiem dobrze skomponowane drewno, pochodzące z pięknych gatunków drzew może wnieść do mieszkania naturalny wygląd. Dodatkowo wkomponowuje się w praktycznie każdą przestrzeń stanowiąc bardzo praktyczne rozwiązanie. Wiele zalet i plusów w jednym sprawia, że nie schodzą z swojej ugruntowanej pozycji na rynku. Drewniana podłoga zawsze będzie prezentować się z klasą świadcząc o dobrym guście gospodarza. Aby dobrze wybrać swoją podłogę drewnianą należy przyswoić trochę informacji na ich temat..

Rodzaje desek drewnianych

Do najczęściej spotykanych surowców z jakich korzysta się podczas produkcji desek drewnianych należą drzewa liściaste (takie jak brzoza czy dąb), drzewa iglaste(sosna czy świerk), drzewa egzotyczne(drogie, oryginalne i mocne takie jak bambus, jatoba czy iroko).

Te wszystkie drzewa choć na pozór całkiem podobne to różnią się od siebie właściwościami i wyglądem. W zależności od potrzeb warto jest zagłębić się w specyfikacje danego rodzaju drewna przed jego wyborem i zrobić to świadomie.

Podłogi drewniane – różnorodny wybór

Naturalne podłogi drewniane najczęściej skomponowane są z desek z litego drewna. Tak zwane deszczułki układa się na deskach bądź nawet betonie. Jest to bez dwóch zdań bardzo wygodne rozwiązanie. Ciekawym wyjściem jest połączenie kilku rodzajów drewna czy ułożenie deszczułek w różnego rodzaju kompozycję, mozaiki co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu, który na pewno zostanie doceniony przez gości.

Jednak na rynku można znaleźć też inne wyjścia aby stworzyć dla siebie naturalną drewnianą podłogę. Przykładem mogą być panele podłogowe składające się z kilku warstw drewna, które są ze sobą sklejone. Jest to tańszy wybór od zakupu desek z litego drewna. Związany jest z tym fakt, że tylko zewnętrzna nawierzchnia to drewno wysokiej jakości, natomiast ta dolna to najczęściej świerk czy inne drzewa iglaste gorszej struktury. Jednak nie odbiera to ich klasy i elegancji – przecież widoczne jest tylko to co na zewnątrz. Układa się je natomiast dużo łatwiej – można to zrobić na klej czy zatrzask. Ułożenie na zatrzask może być nawet wykonane przez niewprawionych fachowców – liczy się odrobina precyzji.

Zobacz: Eleganckie podłogi drewniane Quick-Step

Drewniana kostka podłogowa też zapewni interesującą podłogę o dobrej jakości. Do jej wykonania wykorzystywane jest bardzo twarde drewno takie jak dąb. Ciekawe słoje wniosą wiele oryginalności do pomieszczenia co również może zostać docenione.