Polskie góry cieszą się ogromną popularnością. Górskie wędrówki są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, ponieważ pozwalają na aktywny wypoczynek i wciąż cieszą oko pięknem świata przyrody. Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować wycieczkę w góry w Polsce i u naszych sąsiadów. Ten przewodnik pomoże Ci przygotować się do wycieczki w góry i co powinieneś ze sobą zabrać.

Co zabrać w góry – niezbędnik turysty

Na to, co zabrać w góry, wpływ mają przede wszystkim termin i cel Twojej wyprawy. W tym artykule przeanalizujemy pierwszy przypadek i pokażemy, jak przygotować się do wędrówki po górach.

Jak się ubrać w góry, czyli jakie ubrania ze sobą zabrać

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Ważne jest, aby nosić cieplejsze ubrania bez względu na porę roku. Im silniejszy wiatr, tym niższa temperatura. Również latem należy spakować ubrania, które ochronią nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Co należy zabrać na wakacje w góry? Jakie ubrania i akcesoria powinny znaleźć się na Twojej liście?

 • Buty do chodzenia po górach – Jeśli masz tylko jedną rzecz do kupienia na ten wyjazd, to powinny to być buty. Jak powinny wyglądać Twoje buty do chodzenia po górach? Profesjonalne buty górskie powinny podtrzymywać kostkę, być nieprzemakalne, oddychające i mieć mocną podeszwę. Na spacer po Krupówkach należy zrezygnować z sandałów, klapek i tenisówek.
 • Kurtka górska – Wyprawa w góry nie może się odbyć bez kurtki, nawet latem. Wodoodporna i wiatroszczelna kurtka z oddychającą membraną ochroni przed deszczem i chłodem.
 • Plecak – W górach zawsze dobrze jest mieć jedną rękę wolną. Dlatego torbę na ramię zostaw w domu, a zaopatrz się w plecak, który pomieści cały twój ekwipunek. Plecak z pasem biodrowym odciąży Twoje ramiona, a wodoodporny pokrowiec ochroni Twoje rzeczy przed zniszczeniem przez wodę.
 • Inne ubrania – Jeśli planujesz wyjść w długich spodniach, weź ze sobą szorty i odwrotnie. Jeansy nie są najlepszym wyborem, ponieważ ograniczają ruchy i mogą być sztywne. W domu można znaleźć wygodne legginsy lub spodnie, jeśli nie chcesz kupować specjalistycznej odzieży górskiej.
 • Co jeszcze należy zabrać na wycieczkę w góry? Kilka koszulek z krótkim rękawem jest niezbędne na każdą wycieczkę w góry. Bielizna termiczna i skarpety do wędrówek górskich to dobra inwestycja. Krem z filtrem przeciwsłonecznym jest niezbędny, zwłaszcza w wyższych partiach gór, gdzie nie ma drzew. W przypadku wycieczek w góry, krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym musi być spakowany do walizki.
 • Latarka – Wyjazd w góry może być męczący, więc upewnij się, że masz latarkę i najlepiej czołówkę.
 • Opcjonalnie: Kijki do chodzenia – dzięki nim wędrówka po górach będzie przyjemniejsza.

Co jeść w górach

Uwaga: Duża butelka wody może być dość ciężka, ale każdy powinien mieć co najwyżej 1,5 l wody w ciągu dnia. Jeśli zatrzymujesz się w ośrodku, który posiada kuchnię, możesz sam przygotowywać posiłki. Jeśli wędrujesz z grupą, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne każdej osoby podczas planowania całodniowej wędrówki. W górach możesz jeść kanapki, batoniki proteinowe, suszone owoce i orzechy. Nie zapomnij o napojach. Napoje gazowane i słodzone możesz zastąpić wodą niegazowaną. Możesz też zabrać ze sobą termos z herbatą lub kawą.

Czy martwisz się o gotowanie posiłków na wędrówki po górach? Są schroniska, które oferują ciepłe posiłki, herbatę i słodycze. Ciepłe, pożywne jedzenie da Ci paliwo do wędrówki. Może się zdarzyć, że w schroniskach nie będzie można płacić kartą kredytową, więc upewnij się, że masz przy sobie gotówkę. Bez względu na to, czy korzystasz ze schronisk, czy jesz gotowe kanapki, ważne jest, aby szanować środowisko i zachowywać się odpowiedzialnie na szlaku. Wszystkie śmieci, w tym opakowania, butelki i papier, należy zabrać ze sobą i włożyć do plecaka. Następnie wyrzuć je w wyznaczonym miejscu.

Bezpieczeństwo w górach

Wędrówki po górach mogą być wspaniałą przygodą. Warto zadbać o to, aby były bezpieczne i abyś szczęśliwie z nich wrócił. Jakie jeszcze rzeczy powinieneś zabrać w góry? Oto lista, która może mieć znaczący wpływ na Twoje bezpieczeństwo i komfort.

 • Apteczka pierwszej pomocy – Trudno jest mieć przy sobie kompletną apteczkę pierwszej pomocy. Jednak bandaże na drobne skaleczenia i otarcia, środki przeciwbólowe, środki dezynfekujące i NRC (koc ratunkowy), nie zajmują dużo miejsca. Mogą się bardzo przydać.
 • Mapa – nawet jeśli masz aplikację na smartfonie, mapa to nadal mapa. Mapa papierowa nie ulegnie awarii, nie straci zasięgu, nie rozładuje się bateria.
 • Telefon – w pełni naładowany, z mapami i aplikacją pogodową. Przed wyruszeniem w polskie góry ściągnij aplikację “Ratunek”. Dzięki niej w razie wypadku prześlesz swoją lokalizację do służb ratowniczych i łatwiej będzie Ci wezwać pomoc. Pamiętaj, aby w swoim smartfonie mieć numery alarmowe do TOPR w Tatrach Polskich i GORP. Warto sprawdzić numery alarmowe do odpowiednich służb, jeśli planujesz wędrówki za granicą.
 • Dokumenty – Nie zostawiaj paszportu ani dowodu osobistego w miejscu zakwaterowania. Twój numer ICE (tj. Numer ten należy przekazać członkowi rodziny, z którym będziemy się kontaktować w razie nagłej potrzeby.