Regularna aktywność fizyczna ma szereg zalet. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać najlepszą porę na wykonywanie ćwiczeń w poszczególnych przypadkach.

Rytm dnia

Podczas dobierania najlepszej pory do ćwiczeń warto kierować się przede wszystkim swoim rytmem dnia, który jest niezwykle istotny w tym przypadku. Jeśli kończy się pracę wieczorem i nie ma się już sił to warto zdecydować się na wykonywanie ćwiczeń rano. Będzie to doskonały początek dnia, dzięki któremu będzie możliwe uzyskanie zastrzyku energii na cały dzień. Natomiast, jeśli rozpoczyna się pracę rano i nie ma wtedy zbyt dużej ilości wolnego czasu to z powodzeniem można się zdecydować na wykonywanie ćwiczeń wieczorem. Treningi mogą być realizowane zarówno po południu, jak i wieczorem. Warto je dostosować do swoich indywidualnych preferencji, a także realizowanego planu dnia.

Aktywność hormonów

W przypadku dobierania najlepszej pory do ćwiczeń dość duże znaczenie ma również aktywność hormonów, która jest zmienna podczas dnia. Rano jest wyższy poziom testosteronu niż ma to miejsce wieczorem. Dlatego poranny trening idealnie sprawdzi się w przypadku chęci zredukowania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Trener personalny na pewno pomoże w odpowiednim dopasowaniu ćwiczeń w tym przypadku. Ćwiczenia wykonywane rano są bardzo wydajne, dlatego warto rozważyć taką opcję. Natomiast wieczorem wzrasta poziom hormonu wzrostu, co również może okazać się zaletą podczas wykonywania pewnych rodzajów ćwiczeń. Wśród nich można przede wszystkim wymienić aktywności związane z poprawą wytrzymałości organizmu, a także jego wydajności. Oprócz tego możliwy jest również bardzo skuteczny przyrost suchej masy mięśniowej, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

O jakiej porze dnia ćwiczyć?

Wiele osób zastanawia się, o jakiej porze dnia ćwiczyć, aby realizowany trening był najbardziej efektywny. Przede wszystkim warto w tym przypadku skonsultować się z taką osobą jak trener personalny. Dzięki jego wiedzy oraz doświadczeniu będzie możliwy wybór najlepszego rozwiązania w danym przypadku. Warto pamiętać również o tym, aby trening wykonywać w czasie dobrego samopoczucia, ponieważ wtedy będzie on efektywny. Poranne treningi najlepiej sprawdzą się w przypadku chęci utraty nadprogramowych kilogramów. Natomiast na wieczorne ćwiczenia warto się zdecydować w przypadku chęci nabrania masy mięśniowej lub wytrzymałości. Z powodzeniem można się zdecydować na ćwiczenia na siłowni, a także takie aktywności jak bieganie lub pływanie.

Artykuł przygotowany przez Rafała Kiszło – trenera personalnego z Warszawy https://trenerrafal.pl/