Waporyzacja, to wyrażenie znane już od dłuższego czasu, które oznacza po prostu zjawisko fizyczne, jakim jest wydzielanie pary wodnej. Pomimo że, odparowywanie substancji aktywnych z ziół znane jest od niedawna, to jednakże obecnie jest to bardzo popularny trend. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega waporyzacja, jak działa urządzenie jakim jest waporyzator i czy warto zdecydować się na gringer?

Waporyzacja – czym jest co warto o niej wiedzieć?

Waporyzacja, polega po prostu na pogrzaniu suszu ziołowego do wskazanej temperatury, bez spalania materiału. Temperaturę wybiera się stosownie do efektu, na którym nam zależy. Pod wpływem ciepła, dochodzi do wydzielania z ziół substancji aktywnych, które mają postać pary, a do naszego organizmy dostają się poprzez inhalacje. Waporyzacja oczywiście nie występuje z próżni, a zatem, żeby mogła funkcjonować to niezbędny jest określony materiał, które waporyzator będzie mógł następnie podgrzewać. 

Waporyzator konwekcyjny czy kondukcyjny – co jest lepsze?

W wypadku urządzenia, jakim jest waporyzator wykorzystane są dwie główne technologie grzewcze, a więc konwekcja oraz kondukcja. Oprócz tego możemy na rynku spotkać także waporyzator hybrydowy, który stanowi swego rodzaju połączenie tych systemów. Konwekcja, to podgrzewanie suszu poprzez wykorzystanie strumienia gorącego powietrza. W waporyzatorach tego typu, komora na susz jest umiejscowiona blisko elementu grzewczego. Kiedy robimy wdech, wówczas gorące powietrze przepływa przez zioła i dochodzi do powstawania pary waporyzacyjnej. Jeszcze jakiś czas temu, tego typu technologię można było spotkać tylko i wyłącznie w urządzeniach stacjonarnych. Teraz jeszcze częściej występuje ona w waporyzatorach przenośnych. Urządzenia konwekcyjne mogą poszczycić się naprawdę bardzo dobrymi opiniami, ponieważ zapewniają bardzo dobry smak pary, a ponadto cechuje je ogromna wydajność. Z racji tego, że zioła są podgrzewane jedynie w trakcie wdechu, to susz nie podlega niepotrzebnemu przegrzaniu, a co za tym idzie nie dochodzi do strat substancji aktywnych. 

Gringer – co to takiego?

Gringer, jest to urządzenie, które służy do mielenia suszu. Oczywiście są takie osoby, które uważają, że zioła do waporyzaratora można bez problemu zmielić w dłoniach. Prawda jest jednakże taka, że ręcznie nie jesteśmy w stanie tak dobrze rozdrobnić suszu, jak w wypadku gringera, a ponadto wówczas nie wydobędziemy z ziół pełni smaku oraz zapachu. Obecnie w sprzedaży znajdziemy gringery, które mogą składać się z 2, 3 lub 4 części.