Efektywne ogrzewanie budynku wiąże się z kilkoma kwestiami: ociepleniem budynku, szczelnością okien i rozwiązaniem zapewniającym ogrzewanie. Kiedy dwa pierwsze są wykonane prawidłowo i nie powodują znacznych ubytków ciepła, wtedy wystarczy zainwestować w np. kocioł kondensacyjny gazowy Buderus.

Kiedy wybrać kocioł jednofunkcyjny?

Jest to uzależnione m.in. od wielkości budynku, który mamy zamiar ogrzewać. Jeżeli przykładowo mamy do ogrzania dom, w którym znajduje się więcej niż jedna łazienka, a punkty poboru są od siebie bardziej oddalone, to tutaj należałoby zastosować kocioł kondensacyjny gazowy Buderus jednofunkcyjny.

Wiąże się to z faktem, że w takim budynku zużycie wody prawdopodobnie będzie większe. Posiadając zewnętrzny lub zintegrowany zasobnik na wodę, jesteśmy w stanie zmagazynować odpowiednią ilość wody. To oznacza, że nasz kocioł gazowy Buderus, będzie w stanie nagrzać dla nas większą ilość wody, z której będziemy mogli korzystać. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy np. w dwóch oddzielnych łazienkach, brany jest prysznic lub myte są naczynia.

Musimy pamiętać, że takie rozwiązanie oznacza dla nas potrzebę znalezienia odpowiedniego miejsca dla kotła. Z racji korzystania z zasobnika na wodę, który można zamontować bezpośrednio pod kotłem lub obok niego, musimy wygospodarować na to przestrzeń, w odpowiednich warunkach.

Kiedy wybrać kocioł dwufunkcyjny?

Jeżeli budynek, który musimy ogrzać jest stosunkowo nieduży, możemy zdecydować się na kocioł kondensacyjny gazowy Buderus dwufunkcyjny. Jest to rozwiązanie bardziej poręczne, ponieważ nie musimy posiadać zasobnika na wodę.

By móc skorzystać z tego rozwiązania i cieszyć się nim, punkty poboru wody nie powinny być od siebie znacząco oddalone. Musimy także pamiętać że ten kocioł gazowy Buderus (jak i inne kotły dwufunkcyjne) podgrzewa wodę, którą bezpośrednio pobiera. Oznacza to, że musimy zwrócić uwagę, jaką ilość wody na minutę, jest w stanie ogrzać kocioł.

Z kolei należy zwrócić uwagę, że woda podgrzewana jest w momencie jej użycia, w przeciwieństwie do kotła jednofunkcyjnego, który załącza się gdy musi ogrzać wodę w zasobniku.

Który kocioł kondensacyjny gazowy Buderus wybrać?

Na podstawie powyższych akapitów, można mniej więcej określić, który kocioł gazowy Buderus będzie odpowiedni. Wiadomym jest, że trzeba uwzględnić jeszcze kwestie związane z liczebnością osób w budynku, jego dokładną powierzchnią, itd. 

Dlatego najbezpieczniej jest skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie, względem zapotrzebowania.