Rolety tarasowe i zasłony okienne istnieją od wieków w przeróżnych formach, kształtach i rozmiarach. Z biegiem czasu rolety ewoluowały dzięki wielu nowym wynalazkom i patentom zapewniającym klientom lepsze wrażenia użytkownika i dając im większą kontrolę nad użytkowaniem rolet. Najwcześniejsze patenty na rolety zostały złożone już w XIX wieku. Oczywiście znacznie różnią się one do tego, co zostało wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich dwóch dekad. Te nowe rozwiązania coraz częściej uwzględniają już w fazie projektowania opinie klientów i ich wymagania odnośnie użyteczności. Rolety tarasowe nowego typu mogą być montowane do przeszkleń balkonowych i tarasowych oraz okien za pomocą unikalnego, nowoczesnego rodzaju montażu bez śrub. Przyspiesza to nie tylko pracę ekipy montażowej, ale daje właścicielowi tarasu lub balkonu spokój i świadomość, że montaż żaluzji nie spowoduje utraty gwarancji producenta. Co więcej, nie tylko właściwości mechaniczne rolety ją wyróżniają, ale także funkcje dające użytkownikowi dostęp do pełnej kontroli nad oświetleniem i ochroną.

Różne formy ochrony zapewniane przez rolety tarasowe

Nowoczesne rolety tarasowe i balkonowe są standardowo wyposażone w bezstopniowy mechanizm regulacji w 2 kierunkach. Oznacza to, że roletę można regulować od góry do dołu i od dołu do góry. Najczęściej, gdy roleta jest regulowana od góry do dołu, służy ona następnie jako forma ochrony przeciwsłonecznej. Ta bezstopniowa regulacja pozwala na ustawienie żaluzji na dokładnie określonej wysokości i daje użytkownikowi kontrolę nad ilością słońca wpadającą do różnych obszarów zadaszenia. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pojedynczy panel przeszklenia może zostać wyposażony w roletę, dzięki czemu użytkownik może dostosować żądany poziom zaciemnienia i ilość wpadającego światła w różnych obszarach przestrzeni. Na przykład o wczesnym letnim poranku użytkownik może zechcieć wypić filiżankę kawy i przeczytać poranne wiadomości na swoim tablecie. Zrobi to, ustawiając roletę na pierwszym panelu, dzięki czemu uzyskuje optymalną kontrolę nad słońcem, blokując jego promienie przed oślepianiem. Może również ustawić roletę na górnym drugim panelu przeszklenia i cieszyć się promieniami ciepła rzucanymi na resztę ciała. W ten sposób można dostrzec zalety rolety regulowanej w 2 kierunkach zainstalowanej na każdym panelu z osobna.

Ochrona zapewniana przez rolety tarasowe, jest najczęściej związana z ochroną przed słońcem i ciepłem. Urbanizacja obszarów wiejskich położonych wokół większych miast jest zjawiskiem ciągle nasilającym się na całym świecie. Wzmaga to nacisk na ciągłe zwiększanie potrzeby odczuwania prywatności. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom użytkownik może po prostu ustawić roletę w żądanej pozycji, od dołu do góry, blokując świat zewnętrzny, ale jednocześnie pozwalając na dopływ naturalnego światła na balkon. Tak wyregulowane rolety tarasowe pozwalają utrzymać żaluzje w przestrzeni mieszkalnej, za przeszkloną obudową, niejako otwarte, tworząc bardziej otwartą, przewiewną i dostępną atmosferę. Zapewnia to nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, ale także zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Kiedy rolety balkonu lub tarasu są zamknięte, nie można ustalić, czy lub kto jest w domu, dzięki czemu Twoja nieruchomość jest bezpieczniejsza i nie zaprasza niepożądanych gości.

Rolety tarasowe pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę

Przeszklenia balkonów i tarasów ułatwiają całoroczne użytkowanie balkonu lub tarasu. Rolety odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu przyjaznej przestrzeni nie tylko na balkonie czy tarasie, ale także w samym mieszkaniu. Okazuje się, że rolety zainstalowane na panelach oszklenia mają bezpośredni wpływ nie tylko na temperaturę samej przeszklonej obudowy, ale także na pomieszczenie za nimi. Należy pamiętać, że tył każdej rolety pokryty jest perłową powierzchnią. Ta powlekana powierzchnia odgrywa ważną rolę w odbijaniu światła i ciepła z powrotem do miejsca, z którego pochodzą. Po raz kolejny dwukierunkowy mechanizm regulacji odgrywa ważną rolę w tych przeszklonych obudowach. Możemy wpływać na temperaturę przeszklonej obudowy i przestrzeni, dostosowując rolety, aby zapewnić ochronę przed słońcem. Podobnie, gdy zbliża się wieczór, możemy ustawić rolety tarasowe od dołu do góry, pozostawiając górną część rolety otwartą, rozprowadzając promienie naturalnego światła na przestrzeń wewnątrz. Zapewnia to użytkownikowi możliwość osiągnięcia optymalnego poziomu temperatury i ochrony oraz stworzenia bardziej komfortowej atmosfery.