Salon jest pomieszczeniem, które można nazwać sercem domu. Spotykają się w nim wszyscy domownicy, by spędzić razem czas, jest to też miejsce, do którego zaprasza się rodzinę i znajomych. Nic dziwnego, że tak intensywnie eksploatowany pokój może najszybciej ze wszystkich pomieszczeń w domu potrzebować przeprowadzenia remontu. Warto jednak wiedzieć, jak dobrze się do niego przygotować, aby został wykonany prawidłowo i w jak najkrótszym czasie.

Czy przy remoncie pojedynczego pomieszczenia potrzebny jest plan?

Przy dużym remoncie, najczęściej całego mieszkania, stworzenie planu prac remontowych jest czymś niezbędnym. Przy mniejszych pomieszczeniach może się wydawać, że nie zachodzi taka potrzeba. Jest to spory błąd, ponieważ sporządzenie planu prac jest jedną z najważniejszych części remontu. Dzięki niemu można uniknąć wielu niedopatrzeń i dobrze zorganizować całe przedsięwzięcie.

O prawidłowym planowaniu remontu salonu opowiedział nam kierownik ekipy PHUP texon:

Plany remontu salonu mogą różnić się od siebie ze względu na zakres prac, jaki ma zostać wykonany. Trzeba zdecydować, czy remont ma być przeprowadzony od podstaw, czy ma obejmować jedynie zmiany kosmetyczne. W przypadku kompleksowego remontu (po uzyskaniu wcześniej odpowiednich pozwoleń), trzeba na początek zająć się rozmieszczeniem ścian, wyburzeniem ich i postawieniem od nowa ścian działowych. Następnie zaczyna się praca nad instalacją elektryczną, ją też należy umieścić zgodnie z wcześniej uzgodnionym z właścicielami projektem. Po założeniu instalacji przechodzi się do gładzenia ścian, sufitów i kładzenia podłóg.

Na sam koniec zajmujemy się malowaniem lub tapetowaniem i resztą prac wykończeniowych.

Czy remont salonu można przeprowadzić samodzielnie?

Prace remontowe nie zawsze wymagają zatrudnienia ekipy. Jeśli tylko ma się umiejętności, doświadczenie i odpowiedni sprzęt, wiele prac można wykonać we własnym zakresie. Najczęściej dotyczy to jednak niewielkiego remontu, który opiera się na odmalowaniu ścian lub nałożeniu tapety.

Cięższe roboty, takie jak wyburzanie ścian czy kładzenie nowej instalacji elektrycznej najlepiej jest powierzyć fachowcom, bez ryzykowania popełnienia ewentualnych błędów czy usterek.

Zatrudnienie sprawdzonej ekipy umożliwi przeprowadzenie całego remontu w szybki i fachowy sposób, co z pewnością zaoszczędzi nerwów osobom, które zdecydowanie nie należą do grona „złotych rączek”.

Czy salon można odmienić bez robienia dużego remontu?

By przeprowadzić kompletną metamorfozę wnętrza, wcale nie trzeba uciekać się do ciężkich maszyn, wyburzania ścian i projektowania pomieszczenia od nowa. Czasami wystarczy skorzystać z mniej inwazyjnych i łatwiejszych rozwiązań, jak cyklinowanie starego parkietu, czy położenie nowej wykładziny dywanowej.

Przy okazji remontu najczęściej wymieniane są też meble. Zazwyczaj to one wprowadzają największe zmiany we wnętrzu, a usunięcie zbędnej zabudowy na rzecz pojedynczych mebli może pomóc stworzyć w pomieszczeniu dodatkową przestrzeń.