Murowanie, tynkowanie, malowanie, montaż – prace na wysokości wymagają odpowiedniego wyposażenia. Gdy ważne jest bezpieczeństwo, ale również wydajność, warto zdecydować się na rusztowania. Jakie wybrać? Jak pracować z nimi bez ryzyka?

Rodzaje rusztowań. Jakie rusztowania są najbezpieczniejsze?

Kiedyś rusztowania produkowano z drewna. Teraz do ich wykonania wykorzystuje się nowocześniejsze materiały. Największym zainteresowaniem cieszą się rusztowania aluminiowe wykonane z wysokiej jakości stopów metali lekkich.

Rusztowania aluminiowe cechują się wieloma zaletami. Są lekkie, ale trwałe i wytrzymałe. Wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, dlatego z powodzeniem mogą być używane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Dzięki różnym elementom jak barierki, drabiny, podesty mogą być dopasowane do przeznaczenia. Dostępne w wariancie przewoźnym – mobilnym umożliwiają prostsze prowadzenie robót bez składania.

Co ważne, konstrukcji nie trzeba kupować na własność – alternatywą są rusztowania aluminiowe na wynajem oferowane w niskich cenach przez wypożyczalnie.

BHP pracy z rusztowaniami. O czym trzeba pamiętać?

Bezpieczne rusztowanie aluminiowe musi być wyposażone w odpowiednie elementy zabezpieczające jak poręcze ochronne, poprzeczki, krawężniki. Podczas prac prowadzonych na rusztowaniach konieczne jest również przestrzeganie podstawowych zasad BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy.

Aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa pracy na wysokości należy:
– przestrzegać dopuszczalnego obciążenia rusztowania – powinno ono wytrzymać obciążenie pracowników, materiałów oraz narzędzi
– korzystać ze środków ochrony indywidualnej: szelek ochronnych z linką przymocowaną do stałych elementów konstrukcyjnych oraz z kasków ochronnych
– przed rozpoczęciem prac sprawdzić posadowienie rusztowania oraz stabilność jego elementów
– unikać wychylania się poza konstrukcję rusztowania

Dokładne informacje dotyczące użytkowania rusztowań mogą przekazać również firmy oferujące rusztowania aluminiowe na wynajem.

Artykuł powstał we współpracy z https://rusztowania.rentals