Rozjaśnianie włosów jest ważne choćby w przypadku uzyskania jasnego blondu lub przejścia z ciemnych włosów na jasne. Można je wykonać w salonie fryzjerskim, albo przy odrobinie wprawy, w zaciszu domowym.

Po co rozjaśnia się włosy?

Jest kilka sytuacji, gdy proces rozjaśniania włosów jest niezbędny. Pierwsza z nich jest wtedy, gdy ma się jasne włosy, ale ma się chęć, aby zmienić ich tonację. Po drugie, w ten sposób nadaje się blasku włosom, które stały się zbyt matowe. Ciemne włosy na drodze do blondu musza przejść rozjaśnianie i nie da się tego etapu pominąć. Maskowanie siwych włosów to także jeden z powodów, dlaczego warto rozjaśniać włosy. Odrosty są wtedy mniej widoczne i kontrast nie jest taki duży. Taki zabieg można z powodzeniem wykonać w domu, ale trzeba to robić dokładnie i stosować się do czasów podanych na opakowaniu. Zbyt długie trzymanie rozjaśniacza, może zepsuć cały efekt na którym nam zależy. Jak każdy zabieg fryzjerski wykonywany w domu, rozjaśnianie włosów wymaga dokładności i precyzji, a także wprawy, której nabiera się przy kolejnych zabiegach.

Czy należy obawiać się, że rozjaśnione włosy będą bardziej podatne na uszkodzenia?

Odbarwianie włosów odbywa się zawsze za pomocą utleniacza, a im jaśniejszy kolor chce się osiągnąć, tym jego stężenie jest wyższe. Rozjaśniacze pozbawiają włosy ich naturalnych pigmentów i powodują osłabienie włosów i ich ogólnej kondycji. Dlatego stosowane preparaty powinny być wysokiej jakości i zawierać ochronę włosa. Włosy nie mogą być za często poddawane rozjaśnianiu, a ich pielęgnacja w tym czasie musi być na pierwszym miejscu. Odżywianie i nawilżanie tuż po zabiegu, jak i potem to podstawa dobrej kondycji rozjaśnianych  włosów. Odżywki i maski do włosów bogate w substancje odżywcze i naturalne olejki, znacznie poprawiają kondycję włosów i chronią wrażliwe kosmyki. Odpowiednia regeneracja włosów farbowanych i rozjaśnianych, pozwoli osiągnąć najlepsze efekty gdy chodzi o wygląd włosów i ich kondycję. Nawet najlepsza farba, nie będzie dobrze wyglądać na podniszczonych włosach. Włosy farbowane i rozjaśnianie powinny być pod szczególną ochroną, ze względu na intensywność działania składników, które znajdują się w farbach i rozjaśniaczach. 

Sprawdź domowe sposoby na jaśniejsze włosy

Nie każdy zdecyduje się zabiegi rozjaśniania, choćby ze względu na ich inwazyjności i osłabioną kondycję włosa. Takie osoby mogą pomyśleć o naturalnych sposobach na rozjaśnianie włosów w zaciszu domowym. Po pierwsze zapatrzony i ostudzony rumianek to znany sposób na jaśniejsze włosy. Wystarczy go wmasować na 30 minut i czekać na efekty. Oczywiście cytryna, czyli esencja witaminy C, ma podobne właściwości. Sok z cytryny zmieszany z wodą i pozostawiony na włosach, może przynieść ciekawy efekt delikatnego rozjaśnienia. Ostatnia naturalna substancja znana z rozjaśniania, to miód, który po połączeniu z wodą tworzy maskę na włosy. Zawsze warto spróbować takich metod, bo być może nasze włosy będą podatne na te składniki i rozjaśnia się. Naturalne metody u niektórych osób mogą dać lepsze efekty, niż się tego spodziewamy.