Wielu uczniów najczęściej ma problem z maturą z matematyki. Mowa tu zarówno o poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. To przedmiot, który spędza sen z powiek i powoduje wiele frustracji z uwagi na brak zrozumienia obowiązującego materiału. W konsekwencji pojawia się wielki stres i wątpliwości co do pozytywnego wyniku z matury. Spora część z nas nie przesypia nocy, aby tylko nieustannie studiować podręczniki do liceum. W takich warunkach jeszcze ciężej jest o koncentrację i skupienie, a to z pewnością nie są pożądane skutki. Wszystko to wpływa na finalny wynik z egzaminu. Jednak, świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że niestety nie ominie nas ten przedmiot, ponieważ poziom podstawowy musi zaliczyć każdy z nas. Jak wiemy, aby zdać maturę musimy uzyskać minimum 30 procent punktów. Myśląc o swojej przyszłości i studiach, na pewno mamy na oku uczelnie, do których chcielibyśmy pójść. Z tego powodu, powinniśmy postarać się nieco lepszy wynik niż ten, który jedynie upoważnia nas do odebrania dyplomu. Niezależnie od tego czy do matury będziesz przystępował w maju tego roku, czy masz nieco więcej czasu, warto już teraz sporządzić szczegółowy plan działania.

Opracuj plan

W większości obszarów naszego życia, aby osiągnąć cel, niezbędny jest odpowiedni plan. Zakłada on konkretne kroki, które musimy wykonać w określonym przedziale czasowym. Analogiczna sytuacja powinna mieć miejsce w przypadku nauki do matury z matematyki. Pozwoli Ci to na rozpisanie całego materiału na konkretnie dni, dzięki czemu będziesz miał spokojną głowę i pewność, że wyrobisz się z powtórkami. Nie będziesz musiał zastanawiać się ile materiału do opanowania Ci jeszcze zostało, ponieważ wszystko będziesz miał zanotowane w kalendarzu. Co więcej, umożliwi Ci to weryfikowanie jak długą drogę już przeszedłeś. Z pewnością, z każdym dniem będziesz czuł coraz większą satysfakcję z podejmowanych działań i realnie zauważalnych efektów. Pamiętaj również o tym, że o wiele lepiej jest podzielić obszerny materiał na kilka mniejszych i przysiadać do nich częściej. Będzie to zdecydowanie bardziej efektywne, a podręczniki do liceum nie będą naszą zmorą.

Rozwiązuj arkusze

Przed sporządzeniem planu weź pod uwagę czas na rozwiązywanie arkuszy. Oprócz przyswajania informacji zawartych w podręcznikach oraz rozwiązywania zadań z ćwiczeń, warto sięgnąć po materiały, które rzeczywiście pojawiły się na maturach we wcześniejszych latach. Oczywiście, szansa na to, że te same pytania ujrzymy na naszej maturze jest znikoma, ale będzie to z pewnością porównywalny schemat. Nieustanne rozwiązywanie arkuszy utrwala w nas pewne nawyki, które wykorzystamy na właściwym egzaminie. Poza tym, wykonując to, równocześnie się uczymy, więc na pewno nie możemy traktować tego jako zmarnowanego czasu. Podręczniki do liceum są oczywiście podstawą, ale warto rozszerzać to o skuteczne i sprawdzone sposoby.

Pomyśl nad korepetycjami

Jeżeli czujesz, że matematyka to naprawdę kompletnie nie Twoja bajka, a samodzielna nauka nie daje żadnych efektów, pomyśl nad korepetycjami. Aktualnie oferuje je wiele osób czy to stacjonarnie, czy online. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kwalifikacje danej osoby. Postaraj się jak najlepiej ja sprawdzić pod kątem rzetelności i umiejętności. Spora część w swoich ogłoszeniach zamieszcza informację o tym czy miała już do czynienia z osobami, które przygotowywały się do matury z matematyki. Umawiając się na pierwszą lekcje, pamiętaj również o tym, że zawsze możesz z nich zrezygnować, jeśli tok nauczania korepetytora nie będzie Ci odpowiadał.