Samochód używany nigdy nie będzie w idealnym stanie, nawet najbardziej zadbany, Sprzedawcy stosują różne triki, by sprzedać klientowi nawet wraka. Warto się przed tym zabezpieczyć, poznając historię pojazdu po numerze VIN.

Kupno samochodu używanego zawsze wiąże się z ryzykiem. Pojazd mógł mieć przeszłość wypadkową, być niewłaściwie eksploatowany i serwisowany, mieć cofnięty licznik, pochodzić z wadliwej serii… Lista potencjalnych zagrożeń dla kupującego jest długa. Nabycie takiego auta wiąże się z dodatkowymi wydatkami, często bardzo dużymi, a często wręcz kłopotami prawnymi, jeśli było ono kradzione. Tymczasem większość sprzedawców tak przygotowuje oferowane samochody, by zamaskować przed klientami ich poważne wady. Są jednak sposoby, aby zabezpieczyć się przed wydaniem pieniędzy na trefny wóz.

Raport Historii Pojazdu

Przed zakupem pojazdu używanego należy go oczywiście dokładnie zbadać, zabierając na stację diagnostyczną i/lub do serwisu. Następną rzeczą do sprawdzenia jest historia po VIN.

Numer VIN jest nadawany przez producenta – każdy samochód ma swój. Figuruje on na kilku elementach konstrukcyjnych auta, w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz umowie-kupna sprzedaży. Znając go, możemy pobrać z internetu Raport Historii Pojazdu, czyli chronologiczny zapis zdarzeń związanych z danym samochodem.

Zawiera on dane o jego wieku, wyposażeniu fabrycznym, przebiegu, akcjach serwisowych organizowanych przez producenta, ewentualnym figurowaniu w bazie samochodów kradzionych, itd. Co istotne, znajdą się w nim również informacje o szkodach, dzięki czemu możemy łatwiej zweryfikować, czy zamieszczone w ogłoszeniu słowo: “bezwypadkowy” pokrywa się z rzeczywistością. Pomogą nam w tym również archiwalne zdjęcia pojazdu, np. z wcześniejszych aukcji sprzedażowych.

Znając historię auta, uniknąć możemy wydania pieniędzy na gruchota, który nie będzie ani bezpieczny, ani przyjemny w eksploatacji.

Jak sprawdzić historię auta po VIN i nie przepłacić?

W tym celu najlepiej skorzystać z portalu Autobaza.pl. Wystarczy wejść na stronę https://www.autobaza.pl/, wpisać numer VIN w oknie u góry ekranu i pobrać raport. Raporty Autobazy są bardzo dokładne, dzięki czemu łatwiej unikniemy oszukańczych ofert, dowiadując się o wymarzonym samochodzie wszystkiego, czego potrzebujemy do dokonania dobrego zakupu. Ich plusem są też konkurencyjne ceny – pobierając je, nie przepłacimy.

Udanych zakupów i szerokości!