Podróż zagraniczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pomimo ciągłych aktualizacji dotyczących restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, zagraniczne wczasy nie przestały kusić atrakcyjnością. Niestety w natłoku spraw do załatwienia, niekiedy zapominamy o rzeczy niemal najważniejszej: wyrobieniu paszportu. Bez tego dokumenty nie przekroczymy granicy prawie każdego państwa spoza Unii Europejskiej. W jaki sposób wyrobić paszport i ile to wszystko kosztuje? Już wyjaśniamy te kwestie!

Gdzie wyrobić paszport?

Aby ubiegać się o wydanie paszportu, musimy w tym celu odwiedzić jeden z kilkudziesięciu punktów paszportowych na terenie całej Polski. Bez znaczenia jest tu konkretna lokalizacja, ponieważ możemy wybrać całkowicie dowolne biuro paszportowe. Na miejscu musimy wypełnić specjalny wniosek paszportowy, przedłożyć potwierdzenie dokonania opłaty paszportowej oraz zostawić fotografię (zdjęcie paszportowe wykonane zgodnie z wymogami technicznymi). Wybór punktu paszportowego jest istotny tylko w jednym względzie – to tylko w nim możemy odebrać gotowy już dokument paszportowy.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

W gruncie rzeczy to ile kosztuje paszport zależy od przysługujących nam zniżek oraz ulg. Bazowa opłata za paszport o 140 zł, co nie wydaje się sporym wydatkiem. Dobrą wiadomością jest także to, że istnieje możliwość uzyskania stosownej ulgi lub zniżki. Z tego przywileju mogą skorzystać uczniowie, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz będące pod stałą opieką społeczną (np. Domów Pomocy Społecznej).

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Tutaj przechodzimy do najważniejszego tematu, czyli okresu oczekiwania na wydanie paszportu. Niestety w tym względzie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ od momentu złożenia wniosku wraz ze wszystkimi załącznikami do chwili odebrania gotowego dokumentu paszportowego może minąć nawet 30 dni. To całkiem sporo, jeżeli zdążyliśmy już wykupić okazję na wakacje last minute. Alternatywą może być tutaj paszport tymczasowy, który zgodnie z przepisami wydawany jest w jak najszybszym terminie.