Dachówki z różnych materiałów to wciąż najczęściej wybierany materiał do wykonywania pokryć dachów domów jednorodzinnych, choć nie tylko takie dachy pokrywa się dachówkami. Klasyk nadal stanowią dachówki ceramiczne, które uznawane są za najlepszy materiał od strony technicznej i estetycznej. Zmieniają się jednak trendy w architekturze. Coraz częściej stawiamy na prostotę konstrukcji i stonowaną kolorystykę. Czy dachówki wielkoformatowe wpasowują się w trendy nowoczesnego budownictwa? – Sprawdźmy to i przeanalizujmy zalety wyboru takiego materiału.

Wielkoformatowe dachówki wpasowane w prostą architekturę

Trendy w architekturze zmieniają się bardzo płynnie. Jednorodzinny dom z dwuspadowym dachem może swoim wyglądem wpasowywać się zarówno w dzisiejszą architektoniczną modę, jak i w stylowość sprzed dekad. Wszystko zależy od projektu, wykorzystanych materiałów budowlanych, wykonania, wykończenia. Wielkoformatowe dachówki wpasowują się świetnie w prostą architekturę dzisiejszych czasów – prostą pod względem formy, kształtów, kolorystyki, braku zbędnych dodatków. Wielkoformatowe dachówki to świetny wybór przy dwuspadowych klasykach i bardziej nowoczesnych domach z dachami jednospadowymi; nie pasują jednak do dachów o bardzo małych powierzchniach, dachów wielospadowych, łamanych, czy zaprojektowanych na przykład z ozdobnymi kopułami. Do wykonania pokrycia dachów o skomplikowanej konstrukcji najlepszym wyborem są dachówki mniejsze. Dodajmy przy tym, że zawsze przy wyborze rodzaju dachówki – w kontekście materiału, z którego są wykonane – fachowiec poleci nam dachówki ceramiczne, niezależnie od formatu.

Oszczędność finansowa przy wykorzystaniu dachówek wielkoformatowych

W przypadku dachów o prostej konstrukcji i stosunkowo dużej powierzchni połaci, wykorzystanie dachówek wielkoformatowych pozwala nam też zaoszczędzić. Jak mówią nam przedstawiciele Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux, dachówki układamy na tzw. zakładkę. Mniej będzie zakładek przy dachówkach wielkoformatowych niż przy dachówkach o mniejszych wymiarach, mniej materiału (powierzchniowo, metrażowo) będziemy musieli więc kupić. Dodatkowo im większe dachówki wybierzemy, tym prostsze będzie też ułożenie pokrycia dachowego, zajmie mniej czasu. W ten sposób również zaoszczędzimy, gdyż z założenia mniej będzie nas kosztowała praca dekarza.

Na koniec dodajmy: czas również jest przecież dla nas w dzisiejszych czasach cenny, a bardzo często sami chcemy kontrolować pracę przy budowie naszego domu.