Ogród to miejsce, które powinno zachwycać swoim pięknem, dzięki obecności wielu kwiatów i roślin. Jedne z najchętniej kupowanych rodzajów kwiatów są tulipany, a wszystko za sprawą ich uniwersalności. To typowo wiosenne kwiaty, które sprawiają, że czujemy nadchodzące ciepłe dni. W sklepach ogrodniczych można kupić różnorodne cebulki tulipanów, dzięki temu można stworzyć swój własny ogród marzeń. Dlaczego warto hodować tulipany i jak je pielęgnować? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Cebulki tulipanów – dlaczego warto zasadzić je w swoim ogrodzie?

Tulipany to kwiaty niezwykłe, dlatego pokochali je Holendrzy. Dzięki nim ogród staje się nad wyraz piękny. Ich obfitość, piękne kwiatostany barwione na różne kolory. Tak naprawdę niewiele trzeba, aby stworzyć przepiękne grządki kwiatowe, dzięki cebulkom tulipanów. Dzięki temu już wiosną możliwy będzie relaks w ogrodzie wśród pięknie kolorowych roślin. Najlepiej sadzić je od września do października, dzięki temu szybko ukorzenią się przed nadejściem zimy oraz zdążą zgromadzić odpowiednie zapasy wody. Wiosną zakwitną niezwykle pięknie. Bez wątpienia uprawa tych niezwykłych kwiatów to czysta przyjemność. 

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Sadzenie tulipanów najlepiej rozpocząć tuż po ich zakupie, gdyż ich nieprawidłowe przechowywanie może przyczynić się do przesuszenia i gnicia. Pamiętajmy, że sadzenie odbywa się jesienią, a latem cebulki należy wykopać. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych lub pod koronami drzew na glebie żyznej i przepuszczalnej. Dodatkowo gleba powinna być spulchniana i przekopywana, a także odchwaszczana. Warto dodać kompost lub ziemię kompostową. Najlepiej jest sadzić je w grupach w odległości około 10 cm, gdyż pojedyncze okazy wyglądają niekorzystnie. Sadzenie powinno odbywać się na głębokości około 15 cm, jednak, kiedy cebule tulipanów są duże, można posadzić je troszkę głębiej. Zbyt płytko posadzone cebulki tulipanów sprawiają, że roślina będzie się pokładać. Po posadzeniu ziemię należy przyklepać i polać obficie wodą.  

Pielęgnacja kwiatów 

Ze względu na to, że cebule tulipanów sadzi się jesienią, tuż po nadejściu pierwszych mrozów, koniecznie należy wierzchnią warstwę gleby przykryć liśćmi, korą sosnową czy słomą. W zależności od odmiany cebulek tulipanów ich kwitnienie rozpocznie się w marcu, kwietniu lub maju. Warto kupić kilka odmian, tak, aby móc przez kilka miesięcy cieszyć się ich pięknem. Pamiętajmy o podlewaniu roślin oraz ich odchwaszczaniu.