W czasie pandemii COVID-19 wzrosła świadomość dotycząca zasad dezynfekcji w życiu prywatnym oraz zawodowym. Wiele osób, już niemal nieświadomie sięga po preparaty do dezynfekcji, wchodząc do sklepu, zakładu fryzjerskiego czy restauracji. Kwestia dezynfekcji stała się jednym z priorytetów zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców, którzy przykładają do tego dużą wagę.

Restauracje i usługi. Goście zaczęli wymagać

W ostatnich kilkunastu miesiącach zasady wzmożonej dezynfekcji stały się dla pracowników sektora gastronomii oraz usług codziennością. Przedsiębiorcy dbają o czystość, aby stworzyć gościom przestrzeń, w której będą czuli się bezpiecznie.

Chodzi o czynności zupełnie podstawowe, takie jak przecieranie blatów, klamek i innych elementów przestrzeni wspólnej, a także dokładną dezynfekcję po zamknięciu lokalu. Do obu tych zadań wykorzystuje się specjalistyczne środki do zwalczania wirusów.

W większości miejsc, które przyjmują gości, możemy wciąż zobaczyć automaty do dezynfekcji dłoni. To dobra praktyka, która daje ludziom wybór i zostawia dobre wrażenie. Można także spotkać w widocznych miejscach jednorazowe ściereczki do dezynfekcji.

Zakłady pracy. Bezpieczeństwo pracowników na pierwszym miejscu

Zdawać by się mogło, że dezynfekcja dotyczy przede wszystkim branży usługowej, która jest stale otwarta dla klientów. Nic bardziej mylnego. Ma również gigantyczne znaczenie w małych, jak i dużych zakładach pracy.

Po pierwsze, tak jak w przypadku klientów, przykładanie dużej wagi do zasad dezynfekcji sprawia, że pracownicy czują się bezpieczni. Kiedy czują się bezpieczni, wzrasta ich zadowolenie z pracy, poprawia się atmosfera, a także wydajność.

Po drugie, wirus nadal jest groźny. Odpowiednia profilaktyka minimalizuje zagrożenie zakażenia, a co za tym idzie, zapewnia ciągłość pracy i ochrania ludzkie życie.

Po trzecie, dezynfekcja nie dotyczy tylko wirusa SARS-CoV-2. Eliminuje także inne wirusy, drobnoustroje i zagrożenia, zabezpieczając miejsce pracy.

Tekst został przygotowany razem z firmą Klaro Krystian Braun.