Istnieje wiele dziedzin zawodowych, których działalność na co dzień jest właściwie niezauważalna. Toteż kiedy słyszymy nazwę takiej dziedziny albo zawodu z nią związanego, jesteśmy w stanie przysiąc, że słowo to brzmi znajomo, ale nie zawsze potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym ten zawód tak naprawdę polega. Jedną z takich dziedzin jest transkrypcja i zawód transkrybenta. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Czym zajmuje się transkrybent i jakich kompetencji się od niego wymaga?
Najprościej rzecz ujmując jest to po prostu sprowadzenie wypowiedzi nagranej w formie audio, do formy pisemnej. Na pierwszy rzut oka brzmi prosto, ale gdyby tak było, zawód transkrybenta nie byłby potrzebny – każdy mógłby transkrypcję wykonać na własną rękę. Tak się jednak nie dzieje. Transkrypcja bowiem wymaga od wykonującej ją osoby pewnych umiejętności, których wykształcenie wymaga lat praktyki. Najważniejsze z nich to: umiejętność szybkiego i bezwzrokowego pisania na komputerze, wysoka umiejętność koncentracji, a także bezbłędne posługiwanie się językiem, w którym dokonuje się transkrypcji.
Te umiejętności to absolutny standard, ponieważ bez nich wykonanie pojedynczego zlecenia trwałoby zbyt długo i byłoby zbyt wyczerpujące, by mogło być opłacalne. Zespół dobrze wyszkolonych specjalistów w tej dziedzinie posiada firma spiszeto.pl, zlokalizowana w Aleksandrowie Łódzkim przy Alei Wyzwolenia 18/1, z którą skontaktować można się pod numerem 604 361 653 w celu pozyskania informacji o szczegółach oferty.W transkrypcji liczy się dokładność oraz tempo wykonywania zleceń. Oba te czynniki mają znaczenie zarówno dla transkrybenta, jak i dla zleceniodawcy. Na wysokość stawki mają wpływ jeszcze inne czynniki, np. jakość nagrania. Inaczej spisuje się tekst z nagrania, na którym dwie osoby rozmawiają w pustym i dobrze wygłuszonym pomieszczeniu, a inaczej z nagrania, gdzie wiele osób usiłuje rozmawiać ze sobą w zatłoczonym i hałaśliwym miejscu, np. w barze lub na festiwalu muzycznym. Dlatego transkrybent musi być osobą bardzo cierpliwą i odporną na zniechęcenie, które przy złych jakościowo nagraniach, może pojawić się bardzo szybko.
Kiedy warto skorzystać z usług transkrybenta?
No dobrze, ale komu tak naprawdę potrzebni są transkrybenci w dobie wysokiej technologizacji, internetu i ogromu możliwości, które każdy ma w telefonie komórkowym? Okazuje się, że transkrypcja to dziedzina, której póki co nie grozi zapaść. Najczęściej oczywiście z usług transkrybentów korzystają dziennikarze, którzy nagrywają wywiady, a potem szybko muszą opracować już przepisany tekst. Pomocy transkrybenta wymagają także osoby indywidualne oraz firmy, potrzebujące jakich usług jak transkrypcje e-protokołów, rozpraw sądowych czy różnego rodzaju spotkań. Nie dziwi również fakt, że bardzo dużą część zleceniodawców tworzą adwokaci, lekarze czy naukowcy potrzebujący np. sprawozdań z prelekcji na konferencjach. Skoro o naukowcach mowa to nie można nie wspomnieć o przyszłych naukowcach, czyli studentach, którzy również bardzo często są klientami transkrybentów. W końcu o ile prościej jest nagrać wykład i dostać z niego gotową notatkę niż dynamicznie notować przez cały wykład!
Jak więc widać, transkrypcja to dziedzina, z której efektami mamy o czynienia bardzo często, niekiedy w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy. Można by powiedzieć, że teoretycznie każdy mógłby zostać transkrybentem. Może i tak, ale czy każdy byłby subskrybentem skutecznym? To już zupełnie inna kwestia.