Inwestorzy wybierając instrument finansowy kierują się coraz częściej wysokim poziomem bezpieczeństwa, nawet jeżeli oznaczałoby to niższe zyski. Świetnym rozwiązaniem w tym kontekście jest zainwestowanie w fundusze ETF, które posiadają szereg zalet. Warto więc przyjrzeć się nieco dokładniej tej formie inwestowania i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Inwestowanie pieniędzy staje się w obecnych czasach niezwykle popularne, a wszystko za sprawą ogromnej dostępności różnego rodzaju opcji. Akcje, surowce, obligacje, kryptowaluty, pary walutowe i wiele innych – instrumentów finansowych na światowych rynkach jest mnóstwo, a traderzy chcą wykorzystać każdą dobrą okazję. Jakie miejsce w tym zestawieniu zajmują fundusze inwestycyjne ETF i czy warto rozważyć taką ewentualność? Sprawdźmy to! 

Jak handlować funduszami ETF?

Już na wstępie trzeba wyjaśnić, o co chodzi z funduszami ETF i czym one właściwie są. Jak się okazuje, fundusze ETF to najprościej rzecz ujmując fundusze indeksowe, które inwestują w pewne aktywa. Następnie wartość ich majątku jest zależna od wartości instrumentów, w które zainwestowały. Główną działalnością funduszy inwestycyjnych ETF jest jednak emitowanie tzw. jednostek uczestnictwa, a więc udziałów w części swojego majątku. Wspomniane jednostki może nabyć każdy inwestor, stając się tym samym współwłaścicielem majątku danego funduszu ETF. Jednostkami uczestnictwa można w dowolny sposób rozporządzać, a więc w każdej chwili je sprzedać czy nabywać kolejne w zależności od sytuacji na rynku. 

Gdzie inwestować w ETF?

Inwestowanie w fundusze ETF najlepiej rozpocząć przy użyciu profesjonalnej platformy tradingowej, np. od Saxo, gdzie znajdziemy ponad 6700 funduszy z przeróżnych sektorów. Nie trzeba tutaj spełniać żadnych formalności, poza założeniem konta, co wiąże się z koniecznością podania swoich danych i potwierdzenia tożsamości. Następnie można zasilić saldo rachunku i zacząć poszukiwanie okazji inwestycyjnych. Wybór jest spory, dlatego na pewno każdy jest w stanie trafić na fundusz ETF, który spełni jego oczekiwania. 

Inwestowanie w fundusze ETF – czy to jest bezpieczne? 

Fundusze ETF nie bez powodu nazywa się instrumentem inwestowania zbiorowego, ponieważ nawet prywatni traderzy, którzy nie dysponują wielkim kapitałem, mogą pośrednio wejść w posiadanie np. akcji dużych spółek giełdowych. Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w ETF jest opłacalne i przede wszystkim bezpieczne? Oczywiście, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności co do tego, ale w przypadku funduszy ETF można mówić o dużym prawdopodobieństwie, że wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami. Fundusze ETF charakteryzują się bowiem transparentnością, a także tym, że zarządzają nimi zawodowcy, którym zależy na osiąganiu jak najlepszych wyników, ponieważ wpływa to później także na ich zarobek lub straty. Zawsze jednak inwestorzy muszą pamiętać o tym, że inwestowanie wiąże się też z ryzykiem utraty kapitału, dlatego trzeba podejść do tematu rozsądnie i odpowiedzialnie.