Tapicerkę w samochodzie, warto jest utrzymywać w odpowiednim stanie. Nie możemy jednak uniknąć zupełnie powstanie różnego typu zabrudzeń i plam. Razem z upływającym czasem, pojawić się mogą zabrudzenia będące wynikiem zwykłego używania pojazdu. Pranie tapicerki samochodowej, wymagać będzie użycia właściwych materiałów i technik. W przeciwnym razie podjęte przez nas czynności, mogą przynosić odwrotne do zamierzonych skutki. Co ile należy prać tapicerkę samochodową? Jakich środków do tego użyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.  

Pranie tapicerki samochodowej: produkty i akcesoria

Chemia do prania tapicerki samochodowej, spotykana jest w proszku albo w płynie. Wydajniejszymi i popularniejszymi preparatami, będą te w proszku. Można wyróżnić między innymi pre-spray opierające się na enzymach, które będą szczególnie skuteczne w wypadku zabrudzeń o organicznym pochodzeniu (płyny ustrojowe czy też jedzenie). 

Przeznaczone do wypłukiwania różnych zabrudzeń preparaty sprawiają, iż pranie odbywa się skuteczniej i szybciej. Tapicerka po ich zastosowaniu, staje się przyjemna podczas dotyku, ładnie pachnie i się nie klei. W tym przypadku, także możemy znaleźć produkty pod postacią proszku. 

Na rynku, znajdziemy także uniwersalne środki, które zależnie od zastosowanego stężenia, mogą posłużyć za środek do wypłukiwania albo pre-spray. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy zamiaru kupować sporej liczby środków chemicznych i nie posiadamy do wygrania ekstremalnie zabrudzonych foteli. Nie będą one odznaczały się tak dużą skutecznością, jak produkty dedykowane, niemniej jednak w przypadku większości zabrudzeń standardowych, z pewnością sobie świetnie poradzą. 

Jak prać tapicerkę samochodową?

Każda tapicerka samochodowa, może mieć zupełnie odmienne wymogi co do jej czyszczenia. Dlatego nie zawsze obojętne będzie to, co zostanie przez nas w takim wypadku zastosowane.

Dla tych osób, które pragną wykonać pranie tapicerki samochodowej zupełnie samodzielnie, przydatne mogą być stare, sprawdzone domowe sposoby, a do tego też nie nadwyrężające zbytnio zawartości naszej kieszeni. W dalszej części artykułu, postaramy się opisać sposoby na wypranie materiałowej tapicerki. Najpierw, każdą czyszczoną powierzchnię, należy bardzo dokładnie odkurzyć. Jeśli jesteśmy kierowcami, to pewnie doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wygląda samochodowa końcówka do rury od odkurzacza. Jest bardzo wąska i potrafi wyciągać zabrudzenia z zasypianiem dużego ciśnienia, nawet z wąskich na pierwszy rzut oka szczelin. Zobacz porady specjalistów: https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/pranie-tapicerki-samochodowej-domowym-sposobem/cdne_impf

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona, wykazuje się właściwościami pochłaniającymi nieprzyjemne zapachy, a przy tym w żaden sposób nie jest ona dla nas i dla środowiska naturalnego toksyczna. Co jest ważne, z punktu widzenia naszego zdrowia oraz dbania o przyrodę. Jeśli chcemy zastosować sodę oczyszczoną, musimy posypać nią tapicerkę i pozostawić na parę godzin, zaś później bardzo dokładnie to wszystko odkurzyć. Skuteczną metodą, będzie także wymieszanie sody z niewielką ilością kwasku cytrynowego oraz wodą. Tak przygotowana mieszanka, powinna zostać rozpylona na siedzeniach, zaś po przeschnięciu dokładnie odkurzona. Cytryna, w tej sytuacji dezynfekuje ponadto tapicerkę.

Parownica 

Na ratunek tapicerce samochodowej, przyjść może także parownica, która wytwarza parę o temperaturze wyższej, aniżeli 150 stopni Celsjusza. Jest pomocna podczas usuwania plam, do dezynfekowania, jak ogólnego odświeżenia tapicerki w samochodzie. Sposób ten jednakże, wymagać już będzie inwestycji. Parownice o wysokiej jakości, to już koszty ok. 500 złotych za sztukę. W sytuacji, kiedy posiadamy już tego rodzaju sprzęt, wystarczy iż skierujemy parę na wymagającą czyszczenia powierzchnię, możemy także założyć mikrofibrę i pocierać nią o tapicerkę, trzymając równocześnie za spust w parownicy.