Zainteresowanie kwestiami związanymi z ochroną środowiska naturalnego przekłada się nie tylko na różnorodne działania podejmowane przez rządy, ale i przedsiębiorstwa. Zarządy wielu firm starają się wdrażać rozwiązania przyjazne środowisku, pozwalające ograniczyć ich negatywny wpływ na świat przyrody. Doskonałym tego przykładem jest tzw. zielona logistyka. Przygotowując magazyn do wynajęcia, warto zwrócić na to większą uwagę, dostosowując obiekt do wymogów wielu współczesnych najemców.

Ekologiczne trendy w logistyce

Coraz większa liczba przedsiębiorstw stawia na ekologię i rozwiązania pozwalające zredukować ich negatywny wpływ na środowisko. Szukając magazynu do wynajęcia, firmy zwracają uwagę nie tylko nie tylko na lokalizację i standard wyposażenia, ale także na obecność rozwiązań pozwalających oszczędzać energię – to szczególnie ważne w dobie szybko rosnących cen energii elektrycznej i jej nośników. Przygotowując magazyn do wynajęcia, warto rozważyć inwestycję m.in. w panele fotowoltaiczne, które bez większych problemów można zainstalować na dachu. Taka inwestycja jest zgodna z tzw. zieloną logistyką, a przy okazji coraz korzystniejsza również z ekonomicznego punktu widzenia. Alternatywą lub uzupełnieniem dla paneli mogą być turbiny wiatrowe, rekuperatory i pompy ciepła, dzięki którym można obniżyć zużycie energii i tym samym obniżyć koszt eksploatacji obiektu.

Oszczędność w utrzymaniu magazynu

Obok wdrażania rozwiązań mających korzystny wpływ na redukcję zużycia energii, zielona logistyka obejmuje również pomniejsze działania, które mogą pomóc w zwiększeniu oszczędności związanych z bieżącym utrzymaniem obiektu. Przystosowując magazyn do wynajęcia, do zasad zgodnych z tzw. zieloną logistyką, można pomyśleć m.in. o magazynowaniu deszczówki czy zmianie charakteru trawników okalających obiekt przeznaczony pod wynajem. Zmagazynowaną wodę deszczową można wykorzystać do celów gospodarczych, a zastąpienie tradycyjnych trawników łąkami kwietnymi pozwoli ograniczyć koszty związane z ich pielęgnacją. Wynajęcie magazynu przyjaznego środowisku jest dziś łatwiejsze, a jego przystosowanie do zasad zielonej logistyki nie musi być kosztowne.

Zielona logistyka to zyskujący na popularności trend obecny w filozofii coraz większej liczby przedsiębiorstw, przede wszystkim dużych korporacji, którym zależy na budowaniu pozytywnego wizerunku w oczach potencjalnych klientów. Chcąc wynająć magazyn, warto zwracać uwagę na kwestię ekologiczne. Wyposażać wynajmowane obiekty w nowoczesne rozwiązania przyczyniające się do ochrony środowiska, które w dłuższym czasie przynoszą również korzyść ekonomiczną.