Praca opiekunki w Niemczech nie polega wyłącznie na podawaniu leków czy przygotowywaniu posiłków. Czekać was będą liczne wyzwania i to od was zależy, jak sobie z nimi poradzicie. Profesjonalna opiekunka powinna bowiem zadbać o samopoczucie podopiecznego, a także zapewnić mu codzienną rozrywkę. Pomysłów niekiedy jednak brak, a czas wolny trzeba przecież dobrze spożytkować. Jak zatem zorganizować typowy dzień z seniorem i jakie gry mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźcie nasze propozycje.

Gry dla seniora, czyli jak spędzić czas aktywnie i zadbać o umysł podopiecznego?

Wraz z wiekiem pewne funkcje organizmu zaczynają ulegać stopniowemu bądź całkowitemu pogorszeniu, przez co osoby starsze bardzo często wycofują się z życia społecznego, rezygnując jednocześnie z jakichkolwiek kontaktów. Brak akceptacji własnego stanu zdrowia nie służy ich samopoczuciu i właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do pracy z seniorem. Nie wystarczy tylko zapewnić mu podstawowe potrzeby, ale również pójść o krok dalej i zadbać o jego sferę psychiczną. Zaniedbanie jej może jedynie narazić podopiecznego na ryzyko wystąpienia depresji bądź zaburzeń lękowych. Pracując jako opiekunka osób starszych, dobrze byłoby się zastanowić, co możecie zrobić dla osoby starszej, by wspomóc ją w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście wszelkiego rodzaju aktywności należy dostosować do możliwości seniora. W przypadku osoby stale unieruchomionej gry ruchowe nie będą przecież możliwe. Rozwiązywanie łamigłówek może zaś okazać się najlepszym wyborem. Pamiętajcie, że w tym wypadku liczy się komfort i dobre samopoczucie. Nie należy usilnie zachęcać podopiecznego do zaplanowanej aktywności, a raczej porozmawiać z nim o jego potrzebach czy preferencjach i dopiero później zaproponować mu gry. Stymulacja mózgu w podeszłym wieku pozwoli cieszyć się pełnią życia przez dłuższy czas. Jakie gry możecie wykorzystać, pracując jako opiekunka w Niemczech?

Gry planszowe na pamięć

Aktywizacja mózgu podopiecznego to świetny sposób, by zadbać o jego samopoczucie, a jednocześnie poprawić koncentrację i pamięć. Codzienny trening umysłu to absolutna konieczność i z tym nie sposób się nie zgodzić. W tym wypadku macie duże pole do manewru, gdyż sprawdzą się różnego rodzaju gry dla seniorów. Dowiedz się więcej na laxocare.pl. Co powiecie na szachy, warcaby lub zabawy karciane? Skutecznie poprawiają pracę mózgu, a regularnie wykonywana gimnastyka umysłu z czasem pozwoli wam obserwować niesamowite rezultaty. Warto bowiem na każdym kroku łączyć przyjemne z pożytecznym, o czym z pewnością powie wam każdy lekarz geriatra. Tym sposobem nie tylko spędzicie wspólnie z seniorem naprawdę wartościowy czas, lecz także sprawicie, że uwielbiane gry na pamięć dla seniorów zaczną sprawiać podopiecznemu jeszcze większą przyjemność.

Gry ruchowe dla seniora

Kto powiedział, że praca z seniorem musi być nudna? No właśnie! Okres wiosenno-letni to idealna okazja, by zaczerpnąć świeżego powietrza i poniekąd odetchnąć od natłoku obowiązków. Gry ruchowe dla seniorów z pewnością wam to umożliwią. Aktywne ringo, zestaw do balansowania czy duże warcaby sprawdzą się w tym wypadku wprost znakomicie. Warto również zachęcić podopiecznego do uczestnictwa w zajęciach organizowanych z myślą o osobach starszych, które wciąż są aktywne fizycznie. Być może w waszej okolicy znajduje się jakiś klub seniora. To w końcu doskonała szansa, by podopieczny nawiązał kontakt z osobami w podeszłym wieku, które posiadają bardzo podobne zainteresowania.

Gry komputerowe

W dobie wszechobecnych technologii wcale nie tak trudno znaleźć rozwiązanie, które przypadnie do gustu nawet najstarszym użytkownikom. Gry komputerowe pozwolą seniorowi nie tylko powrócić do życia społecznego, ale także poprawić funkcjonowanie umysłu. Jakie gry wybrać? To już zależy od zainteresowań i preferencji waszego podopiecznego. Jeżeli możemy wam coś zaproponować, zwróćcie szczególną uwagę na gry i zabawy, które wymagają skupienia. Wszelkiego rodzaju łamigłówki to sprawdzony sposób, by wspomóc seniora w pokonywaniu codziennych trudności. Kto wie? Może akurat okaże się, że wasz podopieczny doskonale czuje się przy komputerze!

Aktywizacja seniora jest kluczowa dla jego samopoczucia. Pracując jako opiekunka osób starszych, starajcie się wykorzystywać czas wolny w jak najlepszy sposób.