Chociaż na co dzień pozostają ukryte, baterie towarzyszą nam właściwie codziennie. Stanowią nieodłączną częścią naszego życia. Znajdziemy je w zegarkach, aparatach fotograficznych czy też w pilotach do telewizora. Niemniej jednak produkty przemysłu elektronicznego, żeby działać, potrzebują odpowiednich źródeł energii. Do lampy błyskowej i latarki nie będą pasować takie same rodzaje baterii. Jak więc wybrać odpowiednie ogniwo do swojego urządzenia?

W jaki sposób działają baterie?

Baterie zaliczane są do elektrochemicznych źródeł zasilania – energia elektryczna powstaje na skutek zachodzących chemicznych reakcji. Każda z baterii składa się z jednego albo większej ilości ogniw, dzięki czemu można otrzymać konieczne napięcie.

Rodzaje baterii

Baterie srebrowe i litowo-manganowe

Odpowiedni sklep albo hurtownia baterii zaoferuje nam różne rodzaje baterii, a wśród nich srebrowe nazywane także srebrowo-cynkowymi albo tlenkowo-srebrowymi. Odznaczają się one głównie stabilnym napięciem wyjściowym, które szybko spada po rozładowaniu. Dzięki czemu sprawdzają się doskonale w urządzeniach wymagających stałego napięcia i czułych na jego zmianę. Baterie tego rodzaju stosuje się więc w zegarkach, termometrach czy kamerach. Baterie litowo-manganowe odznaczają się dużą gęstością energii. Używa się ich celem podtrzymania pamięci w urządzeniach, w przypadku których zależeć nam będzie na niezawodności – w aparatach fotograficznych czy kamerach.

Baterie alkaiczne i cynkowo-węglowe

Napięcie znamionowe baterii alkalicznych wynosi 1,5 V. Stosuje się je głównie w urządzeniach takich, jak odtwarzacze CD oraz mp3, golarki czy aparaty fotograficzne. Ich niezaprzeczalną zaletą jest długa żywotność oraz duża pojemność. Najstarszym typem baterii, który ustępuje jednakże obecnie bateriom alkalicznym, są baterie węglowo-cynkowe. Sprawdzą się w przypadku urządzeń, które nie pobierają zbyt wiele prądu (do 100 mA) – w szczoteczkach do zębów, kalkulatorach, zegarkach oraz pilotach.

Gdzie kupić baterie?

Zastanawiając się gdzie kupić baterie, warto mieć na względzie, iż można je nabyć obecnie praktycznie w każdym sklepie, nawet spożywczym. Jednakże zdecydowanie większy ich wybór znajdziemy w specjalistycznych sklepach lub odpowiednich hurtowniach. Kupując baterie, możemy zwykle zapoznać się z ich specyfikacją, czytając opis na opakowaniu. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, możemy w takim wypadku poprosić także sprzedawcę o pomoc w dobraniu odpowiedniego rodzaju czy mocy baterii, żeby móc użytkować dane urządzenie, a równocześnie mu nie zaszkodzić.