Sławny amerykański wynalazca, Benjamin Franklin, powiedział kiedyś, że “w życiu pewne są tylko śmierć i podatki”. Trudno się  z tym nie zgodzić. W poniższym artykule skupimy się na opisaniu drugiego z wymienionych elementów życia każdego z nas.

Kiedy nasze dochody mogą zostać uznane za kwotę wolną od podatku?

Bez wątpienia, płacenie podatków nie jest przyjemne dla nikogo z nas. Jednak w niektórych przypadkach możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku. Najpopularniejszym przypadkiem jest kwota wolna od podatku. Termin ten oznacza, że nasze dochody, lub przynajmniej ich część są zwolnione z opodatkowania. Obecnie w Polsce zwolniony z podatku dochód maksymalnie wynosi 8000 zł. Zaznaczmy jednak, że aby uzyskać zwolnienie z odprowadzania pieniędzy do skarbówki, to muszą być to nasze roczne dochody. Osoby, które w trakcie roku podatkowego przekroczą ten prób, muszą już odprowadzać podatek, z którego zwolniona jest już tylko niewielka część naszych pieniędzy. Wysokość tej sumy ulega zmianie, w zależności od naszych zarobków. Pamiętajmy jednak, że kwota wolna od podatku obowiązuje wyłącznie osoby rozliczające się z tytułu deklaracji PIT-36 i PIT-37.

W jakim czasie możemy otrzymać zwrot podatku?

Wielu Polaków jest objętych różnymi ulgami podatkowymi lub jakaś część ich dochodu nie podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że wróci do nich część pieniędzy, którą odprowadzili do budżetu państwa. Miliony z nas zadają sobie zatem pytanie: do kiedy zwrot podatku? Otóż Urząd Skarbowy ma aż trzy miesiące na to, by przesłać na nasze konto należne nam środki. Czas ten liczy się od dnia, w którym złożyliśmy deklaracje w lokalnym oddziale Urzędu Skarbowego lub wypełniliśmy ją przez internet. Jeśli oddaliśmy PIT-a 15. kwietnia, możemy  czekać na pieniądze aż do 15. lipca. Dlatego zawsze warto rozliczać się wcześniej, by dostać zwrot funduszy akurat przed okresem wakacyjnym!

kwota wolna od podatku
Możesz się rozliczać przez internet – łatwo i szybko

Rozliczaj się przez internet!

Wielu z nas, gdy pomyśli sobie o rozliczaniu podatku, widzi siebie samych lub swoich rodziców, wypełniających nieskończoną ilość rubryk i wykonujących tajemnicze obliczenia za pomocą kalkulatora. Umówmy się – chyba nikt tego nie lubi, zwłaszcza gdy wiemy, że pomyłka w deklaracji podatkowej może nas w przyszłości słono kosztować. Dlatego warto ułatwić sobie życie i rozliczać pity online. Podczas wpisywania danych liczbowych system sam wykona za nas większość obliczeń. Ponadto nie będziemy musieli stać w długich kolejkach do urzędowych okienek. Wystarczy parę kliknięć myszką – i gotowe! Jest to zatem sposób na oszczędność czasu oraz nerwów, co w tak istotnych sprawach ma ogromne znaczenie.