Każda pora roku oznacza zmianę garderoby, również obuwia. Noszone do tej pory buty trzeba schować do szafy, a wyjąć z niej modele odpowiednie na nadchodzący sezon. Jeśli kupujesz wysokiej jakości obuwie, to na pewno możesz wykorzystywać je przez kilka lat. Przed ich ponownym założeniem, należy jednak o nie odpowiednio zadbać. Czy wiesz, jak właściwie przygotować buty na jesień i zimę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Odłożone do pudełka lub szafy obuwie zazwyczaj nie jest z niej wyciągane przez cały rok. Przez ten czas może się delikatnie zabrudzić. Dlatego tak ważne okazuje się jego odświeżenie przed ponownym założeniem. Po wyjęciu obuwia z poprzednich lat należy je dokładnie obejrzeć i ocenić ich stan. Doradca klienta pracujący w internetowym sklepie z glanami mówi: Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy na obuwiu nie ma widocznych zniszczeń. Może się okazać, że fleki, zamki błyskawiczne czy inne elementy wymagają naprawy bądź wymiany. Nawet jeśli są uszkodzone, warto spróbować coś z nimi zrobić, a nie kupować nowe buty.

Bardzo istotne okazuje się również sprawdzenie cholewki. Jest to ważna część obuwia, która nie może być w żaden sposób uszkodzona. Dlatego przed założeniem butów po przerwie upewnij się, czy wszystko z nimi w porządku. Oprócz tego skontroluj stan obuwia wewnątrz. Prawdopodobnie konieczna okaże się wymiana wkładek. Są to elementy, które bardzo szybko ulegają zniszczeniu i warto je co jakiś czas odświeżyć.

Czyszczenie obuwia, które nie było długo używane

Po upewnieniu się, że buty nie wymagają żadnych poprawek lub po wymienieniu wszystkich niezbędnych elementów, możesz rozpocząć ich odświeżanie. Przede wszystkim należy je dokładnie wyczyścić. Jeśli przez długi czas leżały nieużywane, prawdopodobnie pokrył je kurz oraz inne zanieczyszczenia, które trzeba usunąć. Najpierw przetrzyj glany, kozaki czy inny rodzaj obuwia ściereczką, a następnie wyczyść je za pomocą specjalnych preparatów. Pamiętaj, aby dostosować je do materiału, z  jakiego wykonane są buty. Każdy rodzaj wymaga bowiem innej pielęgnacji. Zastosowanie nieodpowiednich produktów mogłoby trwale uszkodzić obuwie.

Po dokładnym usunięciu wszystkich zabrudzeń możesz rozpocząć zabezpieczanie butów. Jest to bardzo ważny etap ich pielęgnacji, który pozwoli cieszyć się obuwiem przez długi czas. Nie możesz o tym zapomnieć, szczególnie przygotowując buty na jesień i zimę, ponieważ podczas tych pór roku buty mają ciągle kontakt z różnymi czynnikami atmosferycznymi. Mogą wpłynąć one negatywnie na materiał, z jakiego zostały wykonane buty. Dlatego warto temu zapobiec.

Dokładnie wypastuj swoje buty, co pomoże je uelastycznić, a także nawilżyć. Dzięki tej czynności obuwie będzie się świetnie prezentowało. Odzyskasz utracone przez czas piękno butów. Następnie warto wykonać impregnację. Oznacza ona nałożenie na obuwie specjalnych preparatów, które mają właściwości zabezpieczające. Najczęściej takie środki występują w postaci sprayu lub kremu. Dzięki impregnacji zwiększysz ochronę butów, tym samym przedłużając ich żywotność. Impregnacja jest wykonywana przede wszystkim w celu zabezpieczenia obuwia przed przemakaniem, zanieczyszczeniami oraz różnymi uszkodzeniami.