Zakup odpowiednich wycieraczek samochodowych jest kluczowym aspektem zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu jazdy podczas opadów deszczu lub śniegu. Umiejętność dopasowania długości pióra lub konkretnych modeli do danej marki pojazdu jest więc przydatna. W tym artykule opowiemy właśnie nieco więcej o tym, w jaki sposób wybrać najlepsze wycieraczki samochodowe. Sprawdzimy również, czy długość pióra ma znacznie oraz czy można zastąpić tradycyjną wycieraczkę tą płaską.

Jak znaleźć idealne wycieraczki samochodowe do naszego auta?

Współczesna technologia zastosowana w większości nowoczesnych samochodów sprawia, że wybór wycieraczek nie jest już taki prosty, jak dawniej. Obecnie kupując tę z pozoru prostą część, musimy brać pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest prawidłowe działanie systemów elektronicznych, na które mogą mieć wpływ wycieraczki samochodowe. Pamiętajmy, że ilość różnych modeli pojazdów jest tak duża, że na rynku występuje około 10 typów mocowań. Do tego dochodzą jeszcze różne kombinacje długości piór. Powinniśmy również pamiętać o konieczności wyboru pomiędzy wycieraczkami tradycyjnymi, a płaskimi. To wszystko sprawia, że przed dokonaniem zakupu powinniśmy dobrze przemyśleć całą sprawę.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, może nam się wydawać, że posiadanie nowego samochodu oznacza wymianę wycieraczek samochodowych u autoryzowanego dealera. Nic bardziej mylnego, powinniśmy jedynie pamiętać o tym, jak ważna jest staranność podczas wyboru konkretnego modelu. Jednocześnie warto zapoznać się z różnicami, jakie występują pomiędzy konkretnymi rodzajami. Pamiętajmy, że wycieraczki samochodowe szkieletowe i płaskie to najpopularniejsze rodzaje dostępne na polskim rynku.

Czy długość pióra ma znaczenie?

Wycieraczki samochodowe powinny być dobrze dopasowane, by spełniać swoje zadanie w 100%. Nie bez powodu więc producenci zadbali o to, by pióra były dostępne w różnych rozmiarach. Oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki i przykładowo prawie pasujące pióro o długości 550 mm zapewne skutecznie zastąpi to o długości 555 mm. Nieznaczna różnica w powierzchni czyszczonej szyby nie powinna sprawiać nam trudności podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że przy nowszych modelach samochodów, te 5 mm może mieć kluczowe znaczenie.

Współcześnie pojazdy naszpikowane są bardzo czułą elektroniką. Wycieraczki samochodowe spełniają w tych systemach bardzo ważną rolę. Niedopasowanie długości piór, może sprawić nieprawidłowe działanie czujnika deszczu. W wielu samochodach nawet minimalne niedopasowanie może sprawić wiele trudności z prawidłowym działaniem systemów elektrycznych, dlatego w razie wątpliwości lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Pamiętajmy więc, że jeżeli jesteśmy posiadaczami stosunkowo młodego samochodu, to musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie wycieraczek samochodowych pod nasz pojazd. To szczególnie ważne w kontekście komfortu jazdy i prawidłowego działania pozostałych podsystemów. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, to warto o pomoc poprosić sprawdzonego mechanika lub zasięgnąć wiedzy w wybranym przez nas sklepie.