W przemyśle występuje szerokie zastosowanie różnego typu opasek zaciskowych. To najtrudniejszych zadań wykorzystywana jest obejma zaciskowa metalowa. Natomiast do konkretnego sposobu zastosowania, trzeba wybrać opaskę, która ma odpowiednie właściwości. Wpływa na nie między innymi to, jakie materiały zostały użyte w procesie produkcji. Znaczenie ma także obróbka metalu. Przekładać się to będzie na konstrukcję mechanizmu w obejmie zaciskowej metalowej. Wybór odpowiednich wyrobów wymaga zapoznania się z tym, co jest dostępne na rynku. Pozwala to zdecydować się na taką obejmę zaciskową metalową, która będzie gwarantować między innymi dobrą trwałość.

Jak dokonać wyboru obejmy zaciskowej z metalu?

Gdy wybiera się obejmę zaciskową metalową, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę to jak jest odporna na korozję i czynniki chemiczne. Jest to oznaczone na każdym produkcie przez producenta. W najprostszych wersjach obejm stosowana jest stal ocynkowana, która jest jedynym zabezpieczeniem. To przeciętne zabezpieczenie, które jest w stanie zapewnić obejma zaciskowa metalowa. W produktach o lepszych właściwościach antykorozyjnych stosowane są specjalne stale. W najbardziej trwałych obejmach zaciskowych metalowych nawet śruba wykonana jest ze stali nierdzewnej. Do specjalnych zastosowań w trudnych warunkach przygotowane są opaski, które są między innymi kwasoodporne. Takie produkty są zabezpieczone nawet przed silnie działającymi środkami chemicznymi. Najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne są obejmy, w których dodatkowo zastosowano molibden.

Jaki typ obejm zaciskowych z metalu można wybrać?

Na sposób wykorzystania obejm zaciskowych metalowych wpływ ma również konstrukcja. W przemyśle szeroko stosowane są opaski typu ślimakowego. Są one wystarczające w miejscach, które nie są narażone na bardzo duże obciążenia. Wersje perforowane z wytłoczeniami to wersje, które mają silniejszy zacisk. Takie obejmy zaciskowe metalowego będą w stanie sprawdzić się przy zastosowaniu do twardych materiałów. Do jednych z bardziej odpornych wersji zalicza się obejma zaciskowa metalowa w wersji szczękowej. Stosować można także modele sprężyste, które nazywane są inaczej samozaciskowymi. Pozwalają one uzyskać docisk na całym obwodzie. Takie opaski można z powodzeniem wykorzystać w miejscach, które narażone są na zmiany temperatury czy ciśnienia. Obejmuje to między innymi systemy chłodnicze czy grzewcze. Przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi można wykorzystać opaski deformacyjne, które oferują mocny zacisk na całym obwodzie.