Instrumenty dęte wydają dźwięki dzięki wibracjom powietrza, które wtłaczane jest przez muzyka do środka. Wysokość powstającego dźwięku zależy między innymi od długości tuby instrumentu, w której powstaje słup powietrza. Na dźwięk wpływa również moc dmuchania oraz sama budowa instrumentu, a także materiał, z którego został on wykonany. Klarnet to doskonały instrument dęty dla początkujących muzyków, którzy zapragnęli zacząć przygodę z muzyką i z graniem.

Jak zbudowany jest klasyczny klarnet?

Klarnety są blisko spokrewnione z saksofonami, mają jednak znacznie prostszą budowę oraz inną skalę dźwięku, który może wydobywać się z instrumentu. Instrument dęty kojarzy się raczej z niskimi dźwiękami, jednak są klarnety, które mogą wydawać dźwięki o wyższych tonach. Ten prosty instrument muzyczny bardzo dobrze wpasowuje się w dźwięki innych instrumentów, które są w zespole. To właśnie cecha charakterystyczna klarnetu — stopniowość i harmonijne współgranie z instrumentami smyczkowymi lub blaszanymi.

Klarnet zbudowany jest z prostej tuby wykonanej z przeważnie z drewna. W tubie wykonane zostały otwory, które posiadają zamykane klapy. Poza rurą ten instrument dęty, drewniany posiada ustnik, baryłkę oraz korpusy. Instrument dęty drewniany wykonuje się z twardego i odpornego drewna, zwykle jest to heban. Niektóre klarnety robione są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, warto zaznaczyć, że to rozwiązanie również pozwala uzyskać czysty dźwięk o bogatej i niezmiernie stabilnej tonacji.

Rodzaje klarnetów — który wybrać na początku?

Wśród klarnetów wyróżnia się instrumenty dęte basowe oraz klasyczne. Basowy klarnet posiada charakterystyczne końce, które przypominają odwróconą literę „S”. Specjalna budowa tego instrumentu pozwala muzykowi uzyskiwać dźwięk bardzo bogaty i donośniejszy niż ten uzyskany za pomocą instrumentu klasycznego. Klasyczny, drewniany instrument dęty dedykowany jest do nauki gry. Prosta budowa oraz bogactwo dźwięków, które udaje się uzyskać, grając na tym instrumencie, sprawia, że muzyka staje się prawdziwą pasją oraz niezwykłą przygodą.

Klarnet to bardzo elegancki instrument, który powinien być przechowywany w specjalnym futerale. Na czas transportu oraz przechowywania instrumentu należy odkręcić poszczególne elementy, aby nie uległy one zniszczeniu. Najwyższej jakości klarnety wykonuje się ręcznie ze szczególną dbałością o wszystkie, nawet najmniejsze, detale. Hebanowe drewno oraz matowe wykończenie produktów z górnej półki, sprawiają, że klarnet jest wyjątkowy i solidnie wykonany.

Dodaj komentarz