Przed podjęciem decyzji o montażu systemu ogrzewania warto rozważyć wszystkie dostępne opcje. Ostatnimi czasy szczególną popularnością cieszą się maty i folie grzewcze. Gwarantują one największy komfort użytkowania oraz stosunkowo tanią eksploatację. Czym jednak różni się mata od folii? Przyjrzyjmy się im bliżej, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Mata grzewcza – zalety i zasada działania

Maty, jak sama nazwa wskazuje, są formą ogrzewania podłogowego. Składają się z przewodów, które układa się na specjalnej siatce z włókna szklanego. Wbrew pozorom nie powodują podniesienia poziomu posadzki. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu systemowi montażu, który obejmuje wylewkę cementową, klej do ogrzewania podłogowego lub masę samopoziomującą, a także płytki ceramiczne (albo kamień czy parkiet).

Największa korzyść wynikająca z ich zastosowania to komfort użytkowania i szybkie ogrzewanie pomieszczeń, co przekłada się na oszczędność energii cieplnej z instalacji c.o. – nawet o 20%. Ponadto maty są niezawodne, a ich żywotność liczy się w dziesięcioleciach. Trudno więc o lepsze rozwiązanie w dziedzinie tzw. podłogówek.

Czym jest folia grzewcza do szyb?

Folie są fundamentalnie innym produktem, choć łatwo się pomylić na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim nie trzeba instalować ich na podłodze. To bardzo cienki (poniżej 1 mm) materiał, który równie dobrze nadaje się do montażu na ścianie i innych powierzchniach płaskich. Emitowane przez folię promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio obiekty, a nie powietrze. Wobec tego znajduje znacznie więcej zastosowań.

Należy jednak wiedzieć, że jej wszechstronność ma pewną cenę. Folia grzewcza do szyb jest zazwyczaj mniej wydajna od standardowej maty. Wobec tego nie stanowi zazwyczaj jedynego źródła ciepła w pomieszczeniu, a jedynie jego uzupełnienie, które przydaje się w wielu sytuacjach. I to jest właśnie najpoważniejsza różnica w porównaniu do maty grzejnej.

Zastosowanie folii grzewczej do szyb i maty grzewczej

O ile matę montuje się wyłącznie na podłodze, to folię lepiej przyczepić do ściany czy sufitu. Jedno rozwiązanie cieszy się jednak wyjątkowym zainteresowaniem. Folia grzewcza do szyb doskonale przyczepia się do płaskich powierzchni, więc warto ją zainstalować pod lustrem w łazience. Dlaczego? Ponieważ po kąpieli nie osadzają się na tak zabezpieczonym lustrze kropelki wilgoci, które uniemożliwiają skorzystanie z niego. Zazwyczaj trzeba lustro przetrzeć ręcznikiem, co jednak pozostawia nieestetyczne ślady i stwarza ryzyko zarysowania szyby. Na dodatek efekty wcale nie są zadowalające.

Zamocowanie folii Termofol jest wyjątkowo proste ze względu na warstwę taśmy samoprzylepnej. Można to zrobić samodzielnie. Jednak podłączenie jej do instalacji elektrycznej powinien nadzorować specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czym różnią się od siebie maty grzewcze od folii grzewczych do szyb. Zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie, która obejmuje oba wymienione produkty.