Temperaturę w pomieszczeniu można obniżyć na co najmniej kilka sposobów. Podczas największych upałów wentylator może okazać się niewystarczający, a poza tym zbyt hałaśliwy, co może skłonić do zaopatrzenia się w klimatyzator. Warto również zastanowić się nad jego mniej znanym „kuzynem” zwanym klimatyzerem. Jak działają te urządzenia, jakie są ich wady i zalety oraz na które się zdecydować?

Jak działa klimatyzator, a jak klimatyzer?

Klimatyzator to standardowe urządzenie wykorzystywane do chłodzenie pomieszczeń. Jego działanie polega na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego znajdującego się w obiegu. Wyróżnia się kilka rodzajów klimatyzatorów. Najpopularniejsza i najprostsza jest klimatyzacja ścienna typu split, składająca się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ponadto spotyka się klimatyzatory ścienno-przysufitowe, kasetonowe, kanałowe, przypodłogowe oraz przenośne. Klimatyzer, zwany również klimatorem, działa zupełnie inaczej. Jest rodzajem wentylatora, który do chłodzenia wykorzystuje wodę. Pochłania gorące powietrze z pomieszczenia, by następnie przepuścić je przez nasączone wodą wkłady, które absorbują ciepło. Dzięki temu urządzenie daje wrażenie orzeźwiającego powiewu powietrza.

Zalety i wady klimatyzatora

Klimatyzatory to wydajne urządzenia chłodzące. Modele przeznaczone do montażu w domach i biurach są w stanie szybko i bezproblemowo obniżyć temperaturę do pożądanej wartości. Ponadto urządzenia te są w stanie oczyszczać powietrze z pyłków, wirusów i drobnoustrojów. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są również w funkcję grzania, dzięki czemu stają się przydatne w chłodniejszym okresie roku. Warto pamiętać, że ze względu na sposób działania klimatyzator osusza powietrze. W zależności od wilgotności panującej w pomieszczeniu może to być wadą lub zaletą.

Zalety i wady klimatyzera

Klimatyzer nie chłodzi tak skutecznie jak klimatyzator. Choć jego wydajność rośnie wraz ze wzrostem temperatury, nie osiąga poziomu nawet prostego klimatyzatora. Klimatyzer nie pozwala na ustawienie pożądanej temperatury, a po jego wyłączeniu uczucie chłodu momentalnie ustaje. Nie osusza powietrza, a wręcz przeciwnie, nawilża je, co może być korzystne lub nie. Największymi zaletami klimatyzera są niska cena i brak konieczności montażu. Ze względu na brak wykorzystania czynnika chłodniczego jest on także rozwiązaniem bardziej ekologicznym od klimatyzatora.

Dla kogo klimatyzator, a dla kogo klimatyzer?

Jak widać, zarówno klimatyzator, jak i klimatyzer mają swoje plusy i minusy. Na które urządzenie się więc zdecydować? “Klimatyzator to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie skuteczność i wygodę. Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę, a klimatyzator zapewni niezbędny chłód nawet w najgorętsze dni. Ponadto oczyści powietrze i pozwoli dogrzać pomieszczenie – podpowiada specjalista z firmy WASO KLIM z Chorzowa, która oferuje szeroki zakres usług klimatyzacyjnych. Klimatyzer jest z kolei urządzeniem o pewnych ograniczeniach, ale tańszym w zakupie i eksploatacji. Można go użytkować na otwartych i dużych powierzchniach. Będzie odpowiedni dla osób, które często wietrzą i lubią powiewy chłodnego powietrza”.