Kompresor tłokowy 100l od wielu lat jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego warsztatu oraz nierzadko gospodarstwa domowego. Czym jest oraz do czego służy?

Czym jest kompresor tłokowy 100l?

Sprężarka tłokowa 100l to urządzenie pozwalające na uzyskanie powietrza pod bardzo dużym ciśnieniem (zazwyczaj od 6 do 10 barów). Co ważne, kompresor może wytwarzać nie tylko zwykłe powietrze, ale również inne gazy. Istnieje wtedy potrzeba zakupu odpowiedniego pojemnika z interesującym nas gazem.

Do czego służy kompresor tłokowy?

Kompresor tłokowy jest bardzo często stosowany w różnego rodzaju warsztatach samochodowych oraz wulkanizacyjnych. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, jakie sprężarka tłokowa 100l może wygenerować, kompresor idealnie nada się do pompowania opon samochodowych. Co ważne, jest to urządzenie przydatne w każdym gospodarstwie domowym. Oprócz pompowania opon sprężarkę będzie można użyć również do czyszczenia urządzeń, które wymagają zazwyczaj wysokiego ciśnienia powietrza (np. kosiarki). Kompresor tłokowy znajdzie również swoje zastosowanie w przypadku potrzeby uruchomienia sprzętu o napędzie pneumatycznym.

Najpopularniejsze zalet kompresora tłokowego 100l to:

  • mobilność;
  • atrakcyjny stosunek ceny do jakości;
  • długa żywotność.

Dla kogo dedykowany jest kompresor tłokowy?

Kompresor tłokowy 100l dzięki swojej mocy znakomicie sprawdzi się w warsztatach samochodowych. Co jednak w przypadku użycia kompresora 100l w warunkach domowych? Szacuje się, że będzie on dla nas idealnym rozwiązaniem. Zazwyczaj sprężarki służą do tego, aby odpowiednio konserwować urządzenia ogrodowe (np. kosiarki). Objętość 100l będzie dla nas zupełnie wystarczająca i z powodzeniem będzie spełniała nasze wszelkie wymagania.

Jak często powinno konserwować się sprzęt?

Mimo że sprężarki tłokowe odpowiadają często za konserwacje innych urządzeń, same również potrzebują okresowych przeglądów. Właściciel przede wszystkim powinien regularnie sprawdzać ciśnienie, z jakim kompresor wydmuchuje powietrze. Jeżeli nie mieści się ono w przedziale od 6 do 10 barów, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mogło dojść do rozszczelnienia układu. Należy wtedy niezwłocznie udać się do serwisu, który nie tylko zdiagnozuje przyczynę, ale również dokona naprawy awarii. W wielu przypadkach sprężarki tłokowe są usytuowane w miejscach, gdzie bardzo szybko osadza się nich pył oraz kurz. Zbyt duża warstwa zanieczyszczeń może wpływać na szybkie przegrzewania się sprzętu. Należy zatem regularnie dbać o ich czystość.

Wybór odpowiedniego kompresora tłokowego 100l na pewno nie jest łatwym zadaniem. Obecnie w sieci można znaleźć setki sklepów, które oferują bardzo zbliżony do siebie asortyment. Zdecydowanie nie warto patrzeć tylko i wyłącznie na cenę. Kompresor tłokowy wysokiej jakości może nam wystarczyć nawet na kilkanaście lat użytkowania. Oszczędność nawet kilkuset złotych na tym etapie (kosztem jakości), może spowodować, że w ciągu kilku lat wydamy nawet kilka tysięcy złotych na ciągłe naprawy urządzenia.