Sposób prowadzenia księgowości to problem, z którym zazwyczaj spotykają się właściciele małych i dopiero co stawiających pierwsze kroki firm. Prowadzić ją samodzielnie czy zlecić sprawę specjalistom? – zachodzą w głowę. Dlatego przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań, choć wydaje się, że więcej pozytywów stoi po jednej ze stron.

Pierwsza możliwość to samodzielne prowadzenie księgowości. Dla małej firmy największą zaletą w takim przypadku będą oszczędności, a także całkowita kontrola nad finansami, co może pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie. Do tego z czasem zyskamy większą świadomość instrumentów podatkowych.

Niestety niesie to też są sobą wiele wad. Przede wszystkim dlatego, że księgowość bywa skomplikowana i wymaga znajomości wielu przepisów, co bywa bardzo trudne, zwłaszcza, że prawo podatkowe w Polsce często ulega zmianom. Co za tym idzie, prowadzenie samodzielnej księgowości często pochłania bardzo dużo czasu, który moglibyśmy poświęcić na inne aspekty funkcjonowania firmy lub życie prywatne, którego także nie chcielibyśmy zaniedbać.

Z kolei druga możliwość to powierzenie księgowości specjalistom. Na rynku możemy wybrać spośród wielu firm, które dysponują wykwalifikowaną kadrą doświadczonych księgowych. W ten sposób unikniemy zbędnych stresów i będziemy mieli pewność, że finanse naszej firmy są w dobrych rękach. Ponadto będziemy mogli skupić się przede wszystkim na rozwoju własnej działalności.

Czy zlecenie księgowości na zewnątrz do duży wydatek? Oczywiście wiele zależy od skomplikowania rozliczeń, jakie prowadzimy, ale w przypadku małych firm nie są to zawrotne kwoty, które mogłyby uderzyć w nasz budżet. Co ważne, biura rachunkowe stawiają na indywidualne podejście do klienta, więc możemy liczyć na dostosowanie oferty do naszych potrzeb i możliwości.

Biorąc pod uwagę powyższe, lepszym wyborem wydaje się powierzenie księgowości specjalistom, co zapewni nam spokój i pozwoli zaoszczędzić czas, który możemy poświęcić firmie lub rodzinie.

Opracowanie tekstu przy współpracy z Biurem Rachunkowym Percentum z Bytomia.