Literatura piękna nazywana jest również artystyczną i od wieków stanowi popularny typ piśmiennictwa na cały świecie. Kiedyś zaliczano do niej również prozę epistolarną, historiograficzną, a także retorykę, poezję i gatunki oratorskie. Obecnie wygląda to nieco inaczej, bo wliczamy do niej także gatunki bazujące na pograniczu literatury faktu, takie jak np. reportaż, co jednak nie przeszkadza uważać nadal, że jej głównym wyznacznikiem jest estetyczny język i barwne, oratorskie opisy, które pobudzają wyobraźnie czytelnika.

Literatura piękna polska

Do polskiej literatury pięknej wlicza się obecnie nie tylko poezję i pochodne jej gatunki, ale również te, które znajdują się na granicy literatury faktu, np. reportaż. Wśród innych, typowych dla tego typu literatury gatunków wskazuje się np. nowelę, która może poruszać różnorodną tematykę – erotyczną, fantastyczną, społeczną, sensacyjną itp.

Literatura piękna obca

Przekrój światowej literatury pięknej to lektury w sam raz dla osób, które lubią czytać a ponadto szukają okazji do rozwinięcia wyobraźni i poznania innych stref życia. Wśród nich można znaleźć najbardziej popularne dzieła zagranicznych twórców, jak i nazwiska dopiero debiutujących autorów.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę z kategorii literatury pięknej?

Obecnie literatura piękna oferuje szereg dzieł, które poruszają różnorodną tematykę. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej wymagający czytelnik znajdzie coś idealnego dla siebie na długie, zimowe wieczory przy kominku i lampce ulubionego wina. Można wybrać opowieści, które zapewnią ciekawą rozrywkę na długi czas, lub krótki teksty takie jak eseje lub opowiadania. Niezależnie od tego, co wybierzemy, to szeroki wybór tytułów, które można znaleźć w dobrych księgarniach, również tych w sieci, zapewni rozrywkę każdemu miłośnikowi polskiej i zagranicznej literatury pięknej.

Książka idealna na prezent!

Dobra książka to też idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która lubi czytać. Warto dołączyć do niej ręcznie pisaną dedykację, by prezent nabrał jeszcze bardziej osobistego znaczenia i wywołał uśmiech u osoby obdarowanej.
Także w trakcie ważnych uroczystości, takich jak np. ślub lub jego rocznica wiele osób ceni sobie dawanie w prezencie książek. Tak naprawdę fenomen lektur polega na tym, że nigdy nie przestają być modne i popularne i nawet po latach miło od nich wrócić.

Nowe i używane książki z kręgu literatury pięknej można kupić w sieci, w dobrej księgarni – Tezeusz (https://tezeusz.pl/literatura-piekna-popularna-i-faktu).

Lider rynku antykwarycznego w Polsce - ponad pół miliona książek - Tezeusz.pl