Trening na siłę i masę, a także trening sprzyjający redukcji tkanki tłuszczowej może być dodatkowo wspomagany. Odpowiednia dieta zawierająca zbilansowane składniki jest ważna, ale istotne znaczenie ma dostarczanie do organizmu składników, które wspierają efektywny trening. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, czym są odżywki przedtreningowe i jakie mają znaczenie.

Odżywki przedtreningowe – czyli suplementy poprawiające jakość treningu 

Przedtreningówki to nic innego jak odżywki, które spożywane są przed planowanymi ćwiczeniami siłowymi czy aerobowymi. Jak wiadomo, sporty siłowe wymagają dbałości nie tylko o odpowiednią masę mięśniową, ale i wytrzymałość czy szybką regenerację. To wszystko zapewniają suplementy przedtreningowe. Zawierają cenne składniki pobudzające, zwiększające przepływ utlenionej krwi, a co za tym idzie także odżywienie mięśni poprzez substancje odżywcze, które dostają się do nich wraz z krwią. Dzięki temu można wpływać na przyrost masy mięśniowej. Ale działanie przedtreningówki może przyspieszać także metabolizm i usuwanie z organizmu toksyn czy kwasu mlekowego produkowanego w nadmiarze w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów bardzo często decydują się na treningi aerobowe. W tym przypadku także sprawdzają się pre workout, czyli suplementy przedtreningowe. Poprawią koncentrację, a zatem pomogą lepiej i z większą dokładnością wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Jakie składniki zawierają przedtreningówki? To m.in. beta alanina i l-arginina

Dzięki składnikom takim jak chociażby kofeina czy guarana dodadzą energii nawet w dniu kiedy ćwiczyć się nie chce. Z kolei zawartość kreatyny czy beta alaniny wpłynie na efektywniejszą regenerację, a zatem przerwy w treningach nie będą konieczne tak często, jak w przypadku braku jakiegokolwiek wspomagania suplementami. Przedtreningówka polecana jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Co jeszcze znajdziesz w suplementach typu pre workout? Witaminy z grupy B

Odżywki przedtreningowe to boostery tlenku azotu, które sprawiają, że tworzy się pompa mięśniowa. Przyrost masy mięśniowej jest szybszy, a mięśnie są lepiej odżywione. Jednocześnie redukcja tkanki tłuszczowej także może następować szybciej niż w przypadku braku wspomagania suplementami. Najlepsza przedtreningówka zawiera ponadto witaminy z grupy B, które także efektywnie wpływają na lepsze ukrwienie mięśni. Odżywki zawierające beta alaninę i jabłczan cytruliny gwarantują dobrą regenerację po treningu. Warto wiedzieć, że ten pierwszy składnik zwiększa wytrzymałość i wydajność organizmu, a ponadto hamuje zmiany pH związane z produkcją kwasu mlekowego w mięśniach. To sprawia, że popularne, ale niechciane zakwasy są niwelowane. Z kolei jabłczan cytruliny aktywnie usuwa kwas mlekowy z organizmu. Warto wiedzieć, że spożywana beta alanina może wywoływać efekt drętwienia i mrowienia, który po jakimś czasie ustępuje i nie jest groźny. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden składnik przedtreningówek, jakim jest l arginina. Wpływa na produkcję tlenku azotu, a zatem pompę mięśniową.

Przedtreningówki – na co należy uważać?

Generalnie odżywki przedtreningowe stosowane według zaleceń producentów są bezpieczne. Należy pamiętać, że ich wieczorne spożywanie nie jest wskazane, gdyż ze względu na obecność składników pobudzających mogą wpływać na problemy z zasypianiem. Zatem najlepiej trening odbywać rano i przed nim dodawać sobie energii odpowiednią odżywką.