Odpowiednio dobrany rower potrafi sprawić wiele radości z jazdy. Nie każdy jednak wie, jaki będzie odpowiedni dla niego. Dlatego warto nieco rozjaśnić, który rower będzie właściwy, do danego rodzaju aktywności. Wymienione zostaną 3 popularne typy rowerów, które niejednokrotnie można spotkać na drogach.

Rowery górskie

Dość często spotykane na ulicach i cenione za swoją uniwersalność. Charakterystycznym dla nich rozwiązaniem jest posiadanie amortyzatora na froncie, a w niektórych modelach można spotkać go także w tylnej części roweru. Przeważnie są to dość ciężkie rowery z oponami przystosowanymi do jazdy w terenie. Z powodzeniem są jednak wykorzystywane do jazdy po ścieżkach rowerowych czy jezdni. 

Rowery górskie to typowe, sportowe jednoślady. Przeznaczone są do jazdy w trudniejszych warunkach, dlatego niekiedy nie posiadają takich elementów jak np. błotniki czy oświetlenie. Zdecydowanie polecane dla osób, które lubią jeździć zarówno w terenie, jak również od czasu do czasu pojeździć po ścieżkach lub ulicy.

Rowery szosowe

Te z kolei są przystosowane do jazdy w odpowiednich warunkach. Nie posiadają amortyzatorów, przez co wszelkie nierówności są bardziej wyczuwalne. Jednakże są one stosunkowo lekkie, a pozycja która przyjmuje rowerzysta, pozwala zmniejszyć opór powietrza. Wybierając jednoślad od renomowanego producenta, jak np. rowery Specialized, otrzymuje się podzespoły, które uprzyjemniają jazdę i pozwalają osiągać lepsze wyniki. W połączeniu z wąskimi oponami, otrzymuje się iście profesjonalny sprzęt,  który wyzwala sportowe emocje.

Osoby wybierające rowery szosowe niekiedy jeżdżą wyczynowo, starając się przejeżdżać określone dystanse w coraz lepszym czasie. Odpowiedni rower może w tym pomóc. Nie są to typowe rowery na co dzień, mimo że dają wiele radości z jazdy. Ich konstrukcja sprawia, że są to rowery sportowe.

Rowery typu city

Są to rowery przeznaczone do jazdy po ulicach i ścieżkach rowerowych. Ich konstrukcja pozwala na przemierzanie trasy wygodnie, w pozycji niemal wyprostowanej. Dodatkowo w tylnej części roweru można znaleźć bagażnik, który w przypadku potrzeby, można wzbogacić np. o sakwy rowerowe.

Tego typu rowery posiadają często błotniki (przydatne podczas jazdy po kałużach, szersze opony, a także oświetlenie w formie odblasków lub świateł przednich i tylnych. Niekiedy istnieje możliwość zamontowania także kosza na kierownicy.

Takim rowerem wygodnie przemierza się miasto, podróżuje po ścieżkach, a i czasami można spróbować przejechać się nim w terenie, jednak tu trzeba brać siły, na zamiary.