Na dyskach twardych przechowujemy wiele cennych informacji, których ujawnienie byłoby równoznaczne z naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych lub mogłoby poważnie zaszkodzić naszej firmie. W momencie gdy nośnik danych jest nam już niepotrzebny lub uległ uszkodzeniu nie możemy go po prostu wyrzucić. W takiej sytuacji należy zwrócić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się niszczeniem tego rodzaju sprzętu i jest w stanie wystawić nam odpowiednie zaświadczenie o wykonaniu usługi.  

Niszczenie dysków twardych – jak to zrobić?

Usuwając dane z dysków musimy być świadomi tego, że samo wciśnięcie klawisza „delete” nie wystarczy. Pliki usunięte w ten sposób będzie można bardzo łatwo odzyskać. Równie nieskuteczne jest niszczenie dysków twardych za pomocą wiertarki lub młotka. Chociaż dla niektórych może się to okazać sporym zaskoczeniem, nawet z takich dysków da się odzyskać część zapisanych na nich plików. Z tego powodu najskuteczniejsze jest zastosowanie niszczenia mechanicznego, np. w postaci mielenia na schrederze.

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Decydując się na unieszkodliwienie dysku powinniśmy poszukać firmy, która będzie w stanie zaoferować nam najwyższej jakości usługi. Szukając odpowiedniego przedsiębiorstwa powinniśmy skupić się, m.in. na tym w jaki sposób wykonuje niszczenie nośników. Niezwykle istotnym jest także aby upewnić się, że wykorzystywane w tym celu metody odpowiadają standardom normy DIN 66399. Jest to norma, która reguluje wymogi i obowiązki jakie musi spełnić usługodawca w zakresie bezpieczeństwa niszczenia dokumentów i nośników danych. Powinniśmy także sprawdzić jak wygląda odbiór oraz transport do miejsca unieszkodliwienia. Niezwykle ważne jest by firma zapewniła nam odpowiednie opakowania na odpady, które pozwolą na zachowanie pełnego bezpieczeństwa i anonimowości. Kolejnym ważny punktem jest dostarczenie nam przez usługodawcę pełnej dokumentacji potwierdzającej przekazanie dysków i ich zniszczenie.

Zalety korzystania z usług profesjonalnej firmy

Dzięki skorzystaniu z usług profesjonalnej firmy możemy mieć pewność, że nasze dane są w pełni bezpieczne i nie wpadną w ręce niepowołanych osób. Zwykle cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie, więc nie musimy martwić się o długi czas odbioru lub realizację usługi. Dodatkowo za niszczenie dysków twardych odpowiadają przeszkoleni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Możemy więc być pewni, że tak zniszczone dyski twarde są w pełni nieszkodliwe i w żadnym przypadku nie jest możliwe odzyskanie z nich jakichkolwiek danych. Kolejnym plusem jest to, że nie musimy martwić się o miejsce składowania odpadów, ponieważ nim także zajmuje się firma.