Banery i girlandy są obowiązkowym elementem dekoracji nie tylko sal weselnych i bankietowych, ale także wszystkich innych pomieszczeń, w których świętujemy. Równie dobrze może to być salon, pomieszczenie biurowe, ale też sypialnia czy pokój dziecka. Wszystko zależy od okazji, poczucia humoru i kreatywności. Prezentujemy 5 pomysłów na szybkie w produkcji i niebanalne banery eventowe.

Doradca ze sklepu plastycznego Loveart klarownie wyjaśnia, czym są banery i girlandy eventowe: – W najprostszej wersji baner jest wydrukiem na taśmie papieru: niskim i długim prostokątem o wymiarach od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów długości. Nieco bardziej zaawansowaną formą jest baner złożony z wyciętych liter świątecznego napisu, np. Happy Birthday! Taki baner zbliża się formą do girlandy, czyli do elementów dekoracyjnych (najczęściej identycznych w formie, a zróżnicowanych kolorystycznie), podwieszonych do jednej taśmy czy sznurka. Mogą to być pojedyncze literki, proporczyki, wstążki i inne elementy dostosowane ciężarem i gabarytami do potrzeb konkretnej imprezy.

Lepiej kupić baner czy zrobić samodzielnie? 

To, czy kupisz baner eventowy czy zrobisz go samodzielnie, nie jest wbrew pozorom błahą kwestią. To wybór pomiędzy łatwością i pewnością efektu a potrzebą kreatywności. Jeżeli brakuje Ci czasu i nie czujesz się na siłach, aby stworzyć własną kompozycję, to gotowe banery i girlandy eventowe będą optymalnym rozwiązaniem. Są estetyczne, trwałe, łatwe w instalacji: przy ich użyciu w kilka chwili stworzysz odświętny nastrój.

Samodzielne przygotowanie baneru eventowego wymaga pomysłu, podstawowych zdolności manualnych, narzędzi i materiałów oraz czasu. Musisz też liczyć się z ryzykiem, że efekt nie będzie idealnie odpowiadał Twoim zamierzeniom. Jednak korzyści z samodzielnego tworzenia mogą być naprawdę warte wysiłku. Najważniejszym atutem baneru eventowego DIY jest niepodrabialna oryginalność: dajesz bliskiej osobie coś, co jest dziełem Twoich rąk, co powstało z autentycznej potrzeby i jest czytelną manifestacją uczuć. Jeżeli masz ochotę spróbować stworzyć samodzielnie baner eventowy, możesz skorzystać z naszych propozycji.

Baner eventowy DIY w pięciu odsłonach 

Możliwości samodzielnego wykonania banerów eventowych jest naprawdę wiele. Wybierając propozycje i metody wykonania, kierowaliśmy się dostępnością użytych materiałów i narzędzi. Oto 5 propozycji banerów do samodzielnego wykonania:

  • baner z drukarki – najprostsza forma przygotowania banera, która wymaga stworzenia prostego napisu w programie graficznym i wysłania go na drukarkę: jeżeli nie masz dostępu do drukarki biurowej, która posiada opcję druku banerowego, to wystarczy, że wydrukujesz każdą literę na osobnej kartce i zawiesisz je na sznurku lub taśmie – dla wzbogacenia efektu można użyć kolorowego papieru,
  • życzenia malowane – nieco bardziej kreatywną alternatywą dla banera z drukarki jest baner malowany: technika jest zupełnie dowolna, jeżeli jednak celem jest stworzenie trwałej i estetycznej kompozycji, to zamiast papieru i farb plakatowych lepiej użyć zagruntowanego płótna i dobrej jakości barwników, np. farb akrylowych Renesans lub Loveart – oczywiście można też sięgnąć po specjalistyczne farby do tkanin, którymi można malować za pomocą pędzla lub wybrać te w pisaku,
  • serca ze styropianu – dobrym pomysłem na baner walentynkowy jest umieszczenie liter na sercach ze styropianu: litery można na nakleić, użyć szablonu i farby w sprayu, namalować ręcznie pędzelkiem lub markerem, a nawet ułożyć ze szpilek z kolorowymi końcówkami – do powieszenia serc wystarczy sznurek (dwie zawieszki na jedno serce zapobiegną odwracaniu się napisu) lub podklejona od tyłu szeroka tasiemka, 
  • girlanda z balonów – kup tyle balonów, ile liter ma mieć napis, następnie na każdym balonie naklej (namaluj, napisz markerem) odpowiednią literę, a na końcu przymocuj balony do sznurka lub użyj specjalnej taśmy do girland balonowych: warto też połączyć same balony dwustronną taśmą samoprzylepną, aby zapobiec obracaniu się wokół osi i ukrywaniu liter – interesująca alternatywa mogą być balony napełnione helem, które należy zamocować do podłoża np. na tasiemkach czy niewidocznej żyłce,
  • baner z tiulu i cyrkonii – do stworzenia połyskliwego banera w klimatach glamour wystarczy tiul ozdobny i samoprzylepne kryształki lub cekiny, z których można ułożyć odpowiedni napis, przyklejając drobne elementy w dużych ilościach na materiale – w podobny sposób można stworzyć baner przy użyciu kleju szkolnego i brokatu: należy stworzyć obrysy liter, zaaplikować grubo klej na tkaninę, a następnie posypać brokatem.

Przedstawione propozycje to dowód, że samodzielne wykonanie banera eventowego nie jest ani kosztowne, ani specjalnie trudne. W zamian za odrobinę wysiłku można uzyskać mnóstwo satysfakcji. A gdyby coś poszło niezgodnie z planem i oczekiwaniami, to zawsze zdążysz kupić gotowy baner. Pamiętaj, aby zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu.